*Dinamo s-a impus ieri la Galati si se pregateste iar de Liga Campionilor*

G.Paraschiv ’50, Antal ’61-penalty / Moti ‘5, Alexe ’20, A.Cristea 54’-penalty.
Otelul:
Grahovac – Ripa, Sirghi, Perendija, Salageanu – Giurgiu, Neagu – Antal, Ibeh (’46 G.Paraschiv), S.Ilie (’46 Ochirosii) – Axente (’67 Pena).
Dinamo:
Dolha – Molinero, Scarlatache, Moti, Ze Diabate – Torje, D.Kone, Bostina (’90 Daminuta, Ad.Cristea (’53 L.Rus) – A.Cristea, Alexe (’70 Zicu).

Plecata la inceputul returului de pe locul 8, la 7 puncte in urma tridentului fruntas CFR-Urziceni-Steaua, Dinamo a devenit dupa primele sase etape ale returului o candidata certa la titlu.
Cursa de recuperare a „ciinilor” a continuat ieri cu victoria de la Galati, scor 3-2 in fata Otelului. „Ciinii” au inceput tare si aveau 2-0 dupa 20 de minute, rezultat pastrat si la pauza. Repriza a doua a avut inca 20 de minute de foc, cu alte trei goluri, doua dintre ele, cite unul de fiecare parte, din penalty.
Galatenii au revenit la 1-2 si 2-3, dar n-au mai avut puterea pentru a egala. Sau n-au vrut, cine mai stie! Gazdele au fost cel mai aproape de egalare in minutul 66, cind Antal a sutat excelent de la marginea careului mare, dar mingea trimisa spre vinclu a lovit stilpul din dreapta portii aparate de Dolha!

*Dorinel a gresit echipa*

Dinamo a venit pe Dunare cu o echipa cirpita: Scarlatache – fundas central, Ze Diabate – fundas stinga, D.Kone – la inchidere, Ad.Cristea – la mijloc, basca debutul lui Daminuta in final de meci. Ţalnar a fost nevoit sa faca aceste schimbari deoarece i-au lipsit Grigore, Margaritescu, M.Niculae (accidentati), L.Goian, Pulhac si N’Doye (suspendati).
De partea cealalta, Otelul a inceput sa joace abia dupa pauza, atunci cind Dorinel Munteanu i-a trimis pe teren pe G.Paraschiv si Ochirosii! Decizii ciudate ale antrenorului de la Otelul, mai ales ca Gigi Becali avertizase acum o saptamina: „Veti vedea cine e Otelul la meciul cu Dinamo!”.