AcasăOldMarica a scos neamtul din el

Marica a scos neamtul din el

*Atacantul român a reusit o „dubla” pentru Stuttgart, dupa sapte saptamini de abstinenta*

Ciprian Marica este din nou pe cai mari in Germania, marcind golurile echipei sale, VfB Stuttgart, in victoria de acasa cu Hannover ’96, scor 2-0 in etapa a 27-a din 1.Bundesliga. El a trimis mingea in poarta in minutele 36 si 54, evoluind pina in minutul 76, cind a fost schimbat de Cacau. „Cip” nu mai marcase pentru svabi de sapte saptamini, perioada sa de ineficienta fiind remarcata si in partidele jucate pentru nationala României. Normal, Marica s-a declarat incintat de cele doua goluri pe care le-a marcat, informeaza site-ul oficial al clubului german. „Ma bucura foarte mult cele doua goluri ale mele, dar cel mai important este ca am cistigat, dupa ce am pierdut puncte in meciurile cu Bremen, scor 2-2, si Schalke, scor 1-2. Intreaga echipa a reactionat corect dupa ultimele rezultate”, a spus Marica. Antrenorul lui Stuttgart, elvetianul Christian Gross, s-a declarat, de asemenea, bucuros pentru român. „Ma bucur in special pentru Marica, dar per total echipa mai are multe aspecte de imbunatatit”, a afirmat Gross. Alte rezultate: FC Koln – Borussia Monchengladbach 1-1, Frankfurt – Bayern Munchen 2-1, Freiburg – Mainz 1-0, Nurnberg – Hoffenheim 0-0, Werder Bremen – Bochum 3-2.

5 goluri a reusit Marica pentru VfB Stuttgart in cele 18 meciuri jucate in acest sezon din 1.Bundesliga