AcasăOldExtraterestrul s-a intors pe Pamint

Extraterestrul s-a intors pe Pamint

Cipriotul Marcos Baghdatis a dat lovitura la Indian Wells, eliminindu-l in turul III pe elvetianul Roger Federer, numarul 1 mondial, scor 5-7, 7-5, 7-6. In runda precedenta, Federer trecuse de Victor Hanescu, dupa un meci de aproape doua ore si jumatate, românul cistigind un set din trei. „Este o mare victorie. Sint fericit ca m-am intors pe teren si ma bucur de joc”, a declarat Baghdatis, care si-a marcat revenirea in prim-plan printr-o victorie de prestigiu, prima din cariera impotriva numarului 1 mondial. Federer, care a condus cu 4-1 in ultimul set, a avut trei mingi de meci, dar a comis la fiecare o greseala directa. „Am facut lucruri bune, dar si rele, in acest meci”, a declarat Federer. In optimile de finala, Baghdatis, favoritul 27, il va intilni pe spaniolul Tommy Robredo. l