AcasăOldNem tudom, canci penalty!

Nem tudom, canci penalty!

Pentru al doilea an consecutiv, Urziceni pune frina ambitiilor la titlu ale timisorenilor. Duminica seara, in ultima partida din etapa 21, campioana a scos o remiza alba pe „Dan Paltinisanu”, intr-un meci marcat de erorile brigazii conduse de Istvan Kovacs: doua penalty-uri neacordate (cite unul pentru fiecare formatie) si o eliminare trecuta cu vederea.

*Taborda l-a copiat pe Coman*

Scandalul la Timisoara a inceput in minutul 75, cind portarul Taborda l-a lovit cu talpa in spate pe Onofras, dar „centralul” Istvan Kovacs (cel pe care Adrian Mititelu il alinta, acum doi ani, „ungurul ala mic si frumos”) n-a acordat lovitura de la 11 metri pentru oaspeti. In aceeasi faza, goalkeeperul gazdelor trebuia eliminat. La finalul meciului, Mihai Stoica i-a imputat arbitrului decizia de a lasa jocul sa continue: „Kovacs a gresit impotriva noastra. Daca ne dadea penalty la faultul lui Taborda, cistigam partida fara probleme”. Intrarea lui Taborda aminteste de faultul comis de Dani Coman, in urma cu patru ani, la Petrosani, intr-o partida Jiul – Rapid, scor 1-0. In minutul 65, portarul giulestean si-a lovit adversarul cu piciorul in umar, fiind eliminat de arbitrul Helesteanu. Meciul avea sa fie oprit in minutul 70, dupa ce cinci rapidisti vazusera cartonasul rosu. Ulterior, LPF a dictat victorie cu 3-0 la masa verde pentru „mineri”.

*Penalty refuzat si Timisoarei*

Doar patru minute s-au bucurat timisorenii de bunavointa arbitrului din Carei. In minutul 79, Kovacs s-a revansat in fata Unirii, refuzind „polistilor” o lovitura de la 11 metri clara. Asistentul Ionel Popa a ridicat steagul la un hent comis in careu de Brandan, insa Kovacs a ignorat semnalizarea tusierului, lasind si de aceasta data jocul sa continue. „I-am spus lui Popa sa tina steagul sus, dar am inteles ca arbitrul Istvan Kovacs i-a cerut sa-l lase jos. A fost penalty, mingea era asezata pentru sutul lui Goga”, s-a plins antrenorul Ioan Ovidiu Sabau la conferinta de presa.

*Kovacs – protejatul „Kaiserului” Lupescu*

Istvan Kovacs si-a facut intrarea pe prima scena a fotbalului românesc cu Supercupa României, editia 2007, dintre Dinamo si Rapid. In urma cu trei ani, Ionut Lupescu era cel care facea delegarile arbitrilor la meciuri, iar „Kaiserul” a ales sa-l trimita la Supercupa pe necunoscutul Kovacs, din Carei, care s-a achitat bine de sarcini. De atunci, „centralul” a devenit protejatul actualului director general al FRF, desi prestatiile sale ulterioare au stirnit numeroase scandaluri in Liga 1.

FC TIMISOARA – UNIREA URZICENI 0-0