*CFR si Dinamo au remizat in Gruia, scor 2-2, dupa un carusel al gafelor*

Nuno Claro – Panin, Alcantara, Piccolo, Leonardo – E.Dica, Dani (’59 Deac), Culio – Peralta (’59 N.Dica) – Y.Kone, Traore (’46 Bud).
Dinamo:
Dolha – Scarlatache, D.Grigore, Moti, Pulhac (’87 Zie Diabate) – Torje, D.Kone, N’Doye, Bostina (’88 Ad.Cristea) – A.Cristea (’81 L.Rus), Alexe.

2 puncte a acumulat CFR Cluj in ultimele trei etape din Liga 1, ambele pe teren propriu, cite unul cu Steaua si Dinamo.

Juan Emmanuel Culio a fost actorul principal al derby-ului de la Cluj, fiind implicat in trei din cele patru goluri marcate.

Mai intii, argentinianul a pasat neglijent spre Nuno Claro, balonul a ajuns la Cristea, iar atacantul dinamovist a marcat simplu. Culio si-a rascumparat o parte din greseala in debutul reprizei secunde, cind l-a lansat excelent pe Bud, care a egalat cu noroc, din devierea lui Moti. Tot dupa o gafa de proportii – a lui Dolha – sud-americanul a egalat nesperat, cu doar citeva minute inainte de final.

*Mandorlini va fi demis*

Antrenorul italian al lui CFR si-a semnat sentinta la meciul cu Dinamo. Asta chiar daca, imediat dupa partida, presedintele executiv al CFR-ului, Iuliu Muresan, a declarat ca nu se pune inca problema schimbarii lui Andrea Mandorlini. „Important pentru noi este ca am reusit sa egalam. Deocamdata, Mandorlini ramine, nu se pune problema sa il inlocuim”, a spus Muresan. In schimb, italianul a incercat sa se scoata. „Sint multumit ca am putut sa revenim de doua ori dupa ce am fost condusi. Am facut multe erori din cauza tensiunii acumulate si a nervozitatii din teren. Primul gol l-am facut practic cadou, dar apoi au gresit si ei de doua ori, iar rezultatul este echitabil”, a spus Mandorlini.

*Penalty dupa ofsaid*

Cea mai interesanta faza a meciului, in afara celor patru goluri, s-a petrecut in minutul 78, cind Dolha l-a faultat in careu pe Bud, iar centralul Hategan a dictat corner! „Au fost niste gafe si din partea lui Hategan. Eu cred ca a fost 11 metri la acea faza”, a spus Muresan. „A fost ofsaid la Bud, nesanctionat, pentru ca mingea a venit de la Y.Kone”, au replicat Borcea si Dinu. De altfel, Borcea a acuzat si el arbitrajul lui Hategan, apreciind ca acesta trebuia sa-i acorde cartonasul rosu lui Y.Kone pentru faultul asupra lui Grigore, din final, soldat cu o accidentare grava a fundasului dinamovist. In schimb, eliminarea lui Deac, din minutul 84, pentru lovirea lui Pulhac, nu a fost contestata de clujeni.

*Grigore s-a operat*

Fundasul dinamovist Dragos Grigore, care a avut o evolutie remarcabila in meciul cu CFR, a suferit o ruptura de peroneu dupa un duel cu Y.Kone, petrecut in ultimele minute ale meciului din Gruia. „Grigore are fractura de peroneu si a incheiat sezonul”, anuntase Cornel Dinu. Grigore a si fost operat ieri, in Capitala, iar prognosticul medicilor suna incurajator. „Am avut noroc pentru ca rana nu era deschisa. Voi incepe imediat recuperarea, iar medicii spun ca, in functie de reactia organismului, in sase saptamini as putea chiar juca intr-un meci oficial”, a spus Grigore.

*Zicu si Niculescu out!*

Altadata titulari de drept la Dinamo, Claudiu Niculescu si Ianis Zicu n-au bifat nici macar un minut in derby-ul cu CFR. Titularizat cu Ceahlaul, dupa ce jucase doar doua minute in primele doua etape din retur, Niculescu a dezamagit cu Ceahlaul in Stefan cel Mare si astfel a fost trecut pe banca. Zicu, in schimb, n-a prins nici macar banca, fiind criticat tot pentru prestatia din meciul cu nemtenii. Dupa acea partida, Cornel Dinu, administrator-delegat al clubului, si nas al antrenorului Cornel Ţalnar, declarase: „Eu i-as fi oprit la Dinamo pe Liviu Ganea si Paun, nu pe Zicu si Niculescu. Costa mult, iar randamentul lor nu e cel asteptat. Nu poti trai dintr-o lovitura libera sau o executie reusita”.

„Evit sa spun cine va fi lider de Paste. Am mai spus o data, iar de atunci Steaua a inceput sa cistige puncte. Important e cine va fi lider in mai” – Andrea Mandorlini.

36 de ani au trecut de la ultima victorie a lui Dinamo pe terenul CFR-ului, inregistrata pe 17 august 1974, scor 2-0, marcatori Dinu si D.Georgescu.