AcasăOldMina caii, Vizitiu!

Mina caii, Vizitiu!

*Oltchim Rm.Vilcea s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor cu
doua etape inainte de final*

7 goluri a marcat Vizitiu in Rusia, fiind cea mai buna marcatoare a vilcencelor.

Grupa 1
Gyor ETO – Larvik HK 28-23
(HC Leipzig – Krim Ljubliana urma sa se joace aseara)
Clasament: 1. Gyor 6p; 2. Larvik 6p; Krim 2p; 4. Leipzig 0p.
Etapa viitoare: Larvik – Leipzig, Krim – Gyor (ambele pe 13 martie).

Grupa 2
Dinamo Volgograd – Oltchim 32-32
Hypo Viena – Viborg HK 35-31
Clasament: 1. Oltchim 7p; 2. Viborg 4p; 3. Dinamo 3p; 4. Hypo 2p.
Etapa viitoare: Viborg – Dinamo (pe 13 martie), Oltchim – Hypo (pe 14 martie).

– primele doua clasate in fiecare grupa se califica in semifinale

Oltchim este prima echipa calificata, matematic, in semifinalele actualei editii a Ligii Campionilor, asta dupa egalul smuls simbata, in Rusia, scor 32-32 (15-15) cu Dinamo Volgograd. Campioana României poate cistiga Grupa 2 principala daca va invinge pe Hypo Viena in urmatoarea runda, la Rm.Vilcea. Oltchim a jucat si in sezonul trecut in semifinalele competitiei, unde a fost eliminata de Viborg HK, formatie care ulterior avea sa cistige trofeul.

*Calificare in ultima secunda*

In vechiul Stalingrad, Oltchim a dat impresia ca n-a fortat mai mult decit era cazul, dar a scos egalul si calificarea in extremis – vezi faza din ultima secunda, cind Levina a nimerit bara! La Volgograd s-a mers cap la cap pe toata durata partidei, cea mai mare diferenta fiind de patru goluri, in favoarea lui Dinamo (9-5 in minutul 16). Oltchim a condus la doua goluri in repriza a doua (24-22 in minutul 44), dar cu sapte minute inainte de final se facuse 29-29. Doua greseli in apararea româncelor, plus eliminarea de doua minute a lui Vizitiu, au adus gazdelor detasarea, 31-29. Oltchim a egalat in minutul 58, 31-31, prin Vizitiu, dar Levina a facut 32-31. Fetele noastre au pierdut apoi atacul, dar dupa o interceptie Vizitiu au egalat pentru ultima data in meci. La ultima faza, Dinamo a avut o bara prin Levina si astfel tabela a inghetat la 32-32.

La Volgograd, cea mai buna jucatoare a echipei lui Radu Voina a fost Patricia Vizitiu, interul dreapta iesind in evidenta si prin faptul ca a evoluat cu un plasture negru in jurul ochiului sting. „Patricia a primit un pumn deasupra ochiului in meciurile amicale ale nationalei cu Franta. Apoi, la un antrenament, Gabi Szucs a lovit-o la acelasi ochi. Doctorul i-a pus un plasture special pentru a-i atenua durerile si a-i masca vinataile”, a explicat Voina.

„Inainte de meciurile din grupa principala, unii spuneau ca nu vom face nici un punct. Iata ca dupa doar patru meciuri sintem deja in semifinale” – Radu Voina, antrenor Oltchim

*Surpriza: Hypo a batut-o pe Viborg!*

Hypo Viena a invins, tot simbata, pe teren propriu, detinatoarea trofeului, Viborg HK, scor 35-31 (15-13), rezultat care constituie surpriza fazei grupelor principale si care favorizeaza astfel pe Oltchim. Fara nici un punct inaintea confruntarii cu echipa Cristinei Varzaru (marcatoare a 6 goluri), Hypo Viena a reusit sa cistige tocmai in fata uneia dintre favoritele la finala din acest sezon.