AcasăOld"Mititelu, lasa-ne, ca tu bagi Craiova-n B!"

„Mititelu, lasa-ne, ca tu bagi Craiova-n B!”

Universitatea Craiova a inceput dezastruos aventura de la Turnu Severin, fiind invinsa de Gaz Metan, scor 1-2, intr-un meci disputat simbata. Desi au beneficiat de suportul a peste 12.000 de fani, alb-albastrii au pierdut si al doilea meci din retur, ajungind la cinci infringeri consecutive in Liga 1. Craiova ocupa in acest moment un loc retrogradabil.

*S-a ingrosat gluma*

Daca golul lui Litu, din debutul meciului, a fost privit ca o gluma buna, ratarea unui penalty de catre Fl.Costea si doua ocazii ale mediesenilor au fost semne ca se coace o surpriza. Care a venit odata cu golul lui Fl.Lazar, de la mijlocul reprizei secunde, moment in care Gazul a facut 2-0. Craiova n-a mai avut putere decit pentru a reduce din diferenta, prin batrinul Trica, in prelungiri.

*Mititelu se da mare*

Mai mult decit previzibil, olandezul Mark Wotte, antrenorul juvetilor, s-a declarat dezamagit de rezultat. „Gaz Metan nu a fost mai buna decit noi. Am fost putin iresponsabili in aparare si am tratat prea usor niste faze care ne-au costat in final. Ne trebuie minim 20 de puncte din cele 15 meciuri ramase”, a spus Wotte. In schimb, Adrian Mititelu a bravat. „A fost ultima infringere a Craiovei. De acum incolo, 10 etape nu mai pierdem! Peste 2-3 meciuri vom urca in clasament”, a spus bossul oltenilor, care a comentat si meciul: „Nu am putut mai mult. E o infringere foarte grea, dar nu se termina campionatul aici. Sper sa ne redresam din punct de vedere moral. Nu m-a dezamagit nici un jucator, iar Wotte si-a facut treaba”.

*Protest in Banie*

In timp ce meciul de la Turnu Severin statea sa inceapa, la Craiova un grup de aproximativ 100 de suporteri olteni s-a adunat la Stadionul „Ion Oblemenco” si a scandat impotriva lui Mititelu.
Fanii, care au afisat un banner pe care scria „Universitatea doar in Craiova, Craiova doar pentru Universitatea” si au scandat „Mititelu, lasa-ne, ca tu bagi Craiova-n B!”, au stat la arena din Banie pina la pauza meciului de la Turnu Severin.

13 ani au trecut de la precedentul meci jucat de Universitatea Craiova la Turnu Severin, un 0-0 cu Poli Timisoara in sezonul 1996/1997.