AcasăOldMourinho cere catuse

Mourinho cere catuse

*Inter a remizat 0-0 cu Sampdoria, insa antrenorul campioanei s-a dat in spectacol pe margine*

Antrenorul campioanei Italiei s-a dat in spectacol la meciul de simbata, cu Sampdoria Genova, scor 0-0, disputat pe „Giussepe Meazza”, urlind si gesticulind pe margine si acuzind dur arbitrajul imediat dupa incheierea ostilitatilor. Portughezul s-a indreptat spre camerele de televiziune si si-a incrucisat miinile, cerind sa i se puna catusele. Conform presei italiene, Mourinho ar fi facut acelasi gest si in timpul meciului, evident la adresa arbitrului Tagliavento. „Doar daca jucam in 6 ne-ar fi putut invinge”, a declarat Mourinho. La confruntarea Inter – Sampdoria, contind pentru etapa 25 din Serie A, centralul Tagliavento a aratat trei cartonase rosii. Inter a avut doi eliminati, pe Samuel (’31) si Cordoba (’38), iar Sampdoria a ramas fara Pazzini, eliminat in minutul 73. Inter a mai reclamat si neacordarea unui penalty, la Eto’o, in minutul 56, insa reluarile au aratat ca africanul a simulat.

*Precedentul Cirtu*

Un alt episod „catusele” s-a petrecut in Liga I, dupa meciul Pandurii – Unirea Urziceni din etapa a 11-a. Sorin Cirtu, antrenor al Pandurilor la acea vreme, a mimat ca are miinile incatusate, gestul fiind facut la adresa arbitrului Augustus Constantin, cu trimitere la tatal acestuia, Gheorghe Constantin, aflat in arest in urma scandalului Penescu. „Am aratat ca s-a terminat meciul. Asa fac eu, care e problema? Asta e semnificatia gestului meu”, a declarat Cirtu. Spre deosebire de Mourinho, care a intrat in „silenzio stampa”, Cirtu a ales alta varianta: suspendat sase etape pentru gestul facut, el a preferat sa demisioneze!