AcasăOldHC Meci!

HC Meci!

*5 meciuri mai jucasera Pevarfesa si HCM in Europa, toate fiind cistigate de gruparea iberica*

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanta, a remizat simbata, in deplasare, cu spaniolii de la Pevafersa Valladolid, scor 26-26 (15-11), in grupa 1 a Ligii Campionilor, cu un gol marcat in ultima secunda de catre Schuch.

Astfel, HCM este ca si calificata in faza optimilor de finala, avind nevoie de un punct in ultimele doua meciuri pentru a nu mai depinde de jocul rezultatelor. Marcatorii lui HCM au fost Toma (8), Muresan (6), Baiceanu (3), Schuch (3), Adzic (2), Nicolae (2) si Csepreghi (2).

*De la agonie la extaz*

Dupa un inceput mai timorat (5-1 pentru spanioli in minutul 7), constantenii au egalat la mijlocul primei reprize, dar n-au tinut pasul pina la pauza, cind scorul indica 15-11 pentru gazde. Partea a doua a apartinut românilor, care au recuperat diferenta, ba chiar au preluat conducerea (18-16 in minutul 39 si 20-19 in minutul 43). Cu 20 de secunde inainte de final, cind Valladolid avea 26-25, Toma a ratat pe contraatac – liber cu portarul advers – dar o minge recuperata in extremis de ai nostri a ajuns la Schuch, si partida s-a incheiat remiza.

*Rezultate grupa 1:*

Chekhovskie Medvedi – Pick Szeged 39-30;
Pevafersa Valladolid – HCM Constanta 26-26
Clasament:
1. Montpellier 14p; 2. Chekhovskie Medvedi 12p; 3. Pevafersa 10p; 4. HCM Constanta 7p; 5. Pick Szeged 3p; 6. PAOK Salonik 2p.

– primele patru clasate se califica pentru optimile de finala

Ultimele meciuri pentru HCM Constanta: cu PAOK Salonik (acasa, 27 februarie), Pick Szeged (deplasare, 7 martie)