AcasăOldSanie cu zurgalai

Sanie cu zurgalai

Raluca Stramaturaru a ocupat locul 21 in concursul de sanie, dupa terminarea celor patru manse din cadrul J.O. de la Vancouver. Sora Violetei Stramaturaru – singura românca retrasa din concursul olimpic – a dus la bun sfirsit toate cele patru curse, spre deosebire de Mihaela Chiras (foto), care a abandonat dupa prima mansa.
Titlul olimpic a revenit nemtoaicei Tatjana Hufner, urmata pe podium de Nina Reithmayer (Austria) si Natalie Geisenberger (Germania). Altfel, dupa locul 14 obtinut la sprint (7,5 kilometri), Eva Tofalvi s-a clasat pe 19 la urmarire (10 kilometri), proba din cadrul concursului de biatlon. Eva a terminat la 2 minute, 10 secunde si 3 zecimi, in spatele Magdalenei Neuner, cistigatoarea cursei. Celelalte sportive din România s-au clasat pe urmatoarele pozitii: Mihaela Purdea – 49 (patru ratari la trageri) si Dana Plotogea – 52 (trei ratari).

*Schior din Bermude in bermude*

Chiar daca participa la Jocurile Olimpice de Iarna, Tucker Murphy, reprezentantul Insulelor Bermude, nu poate uita ca tara sa este celebra si pentru arhicunoscutele bermude (sortul pina deasupra genunchiului), astfel ca nu a lasat deoparte bermudele nici pe pista de concurs de la Whistler, unde a ocupat locul 88 din cei 95 de concurenti de la proba de 15 km schi fond. De altfel, Tucker Murphy si-a socat antrenorul, argentinianul Martin Bianchi, inca de la ceremonia de deschidere a J.O., cind l-a rugat sa defileze si el in bermude.

*Cindy Crawford si curlingul*

Imaginea unui sponsor al Jocurilor Olimpice de Iarna de la Vancouver, Cindy Crawford, prezenta in Canada, s-a declarat entuziasmata de competitie: „Este cool sa asisti la concursuri. Chiar daca nu te poti numi fan al acestor sporturi, nimic nu te impiedica sa intri in atmosfera”. Fostul top-model, acum in virsta de 44 de ani, si-a expus parerea la BBC despre concursul de curling: „Ăsta se joaca folosind o matura, nu?”.

*Si lest-ul unde e?*

Japoneza Aya Yasuda, concurenta la sanie, a fost descalificata de catre organizatori pentru ca a folosit prea mult lest (balast utilizat pentru stabilitatea saniei) in timpul competitiei. Sanierii, care sint cintariti cu o seara inainte de cursa, au dreptul la un lest calculat in functie de greutatea proprie, controlata din nou la baza pistei. Luni, Yasuda a fost prinsa cu 200 grame de lest peste limita autorizata.