Frina

FC Liverpool, adversara Unirii Urziceni in 16-imile de finala Europa League, a pierdut, miercuri seara, in etapa a 26-a din Premier League, scor 0-1 cu Arsenal Londra. Esecul „cormoranilor” pe arena „Emirates” vine dupa o serie de sapte partide fara infringere pentru trupa lui Rafa Benitez. Liverpool nu mai cedase un meci de pe data de 13 ianuarie a.c, 1-2, dupa prelungiri, cu Reading (Cupa Angliei). Ulterior, „The Reds” au invins Tottenham, Bolton si Everton si au remizat cu Stoke City si Wolverhampton. Revenind la confruntarea cu Arsenal Londra, trebuie mentionat ca unicul gol al meciului a fost marcat de Diaby, in minutul 72, care a reluat cu capul, din 6 metri, o centrare a lui Rosicky. „Cormoranii” pot reclama insa o faza suspecta petrecuta in prelungirile jocului, cind mingea trimisa din lovitura libera de Gerrard l-a lovit clar in brat pe Fabregas, aflat in careul mare, dar centralul Howard Webb nu a acordat penalty. Benitez a folosit echipa: Reina – Carragher (’55 Degen), Skrtel, Agger, Insua – Gerrard, Mascherano, Lucas (’78 Babel), Maxi Rodriguez – Kuyt, N’Gog.
De remarcat ca Jamie Carragher, al doilea capitan al echipei, dupa Gerrard, s-a accidentat la muschii aductori, fiind incert pentru prima mansa cu Unirea Urziceni, de pe teren propriu, meci care se va disputa pe 18 februarie. Liverpool ramine pe locul 4, cu 44 de puncte (la egalitate cu Manchester City), in timp ce Arsenal Londra e pe trei, cu 52 de puncte. Primele doua locuri sint ocupate de Chelsea (58p) si Manchester United (57p). Chelsea a pierdut miercuri seara cu 1-2 pe terenul lui Everton, iar United a remizat (scor 1-1) cu Aston Villa. l