AcasăOldCroseul lui Bornescu a oprit meciul Rapidului

Croseul lui Bornescu a oprit meciul Rapidului

Giulestenii au remizat simbata, 2-2 cu Banik Ostrava, intr-un meci amical disputat in Antalya si intrerupt in minutul 87 din cauza unei batai generale. Totul a pornit de la un jucator al lui Banik, care l-a sicanat pe Bornes­cu. Fiu de boxer (Petre Bornescu este un fost campion), Pepe a replicat imediat cu un croseu de stinga care l-ar face invidios pina si pe Lucian Bute. Apoi, mai multi jucatori ai ambelor echipe au sarit la bataie, iar cehii au cerut oprirea meciului. „S-a creat o ambuscada, am ripostat si eu, dar e regretabil ce s-a intimplat. Tot meciul, cehii au avut o atitudine nesportiva, ne-au lovit si au avut intrari mai dure. Cel cu care m-am batut m-a lovit cu cotul din spate, mi-a bagat mina in git, iar pe Iordache l-a lovit cu pumnul. Baiatul a fost foarte nervos si a trebuit sa-l linistim cumva”, a spus Bornescu. In prima repriza mai avusese loc o incaierare, dupa o intrare mai tare a lui Helder. Legat de meci, Rapidul a revenit de la 0-2, egalind dupa reusitele lui Herea (min. 66 din penalty) si Spadacio (min. 83 din lovitura libera). Nicolae Manea a folosit echipa Bornescu – Helder, Iencsi (60 Ricardo), M.Constantin (60 Ad.Iordache), Bozovic – C.Lazar, Coman (48 Matici) – Grigorie (60 Herea), Spadacio (84 Paun), Cesinha (55 I.Iordache) – Ionita (55 Raduta).