AcasăOldproKOp!

proKOp!

*Oltchim Rm.Vilcea a invins Hypo Viena, chiar pe terenul controversatului personaj care a „furat” româncelor semifinalele Ligii Campionilor acum doi ani *

Oltchim Rm. Vilcea a invins simbata, in deplasare, pe Hypo Viena, scor 31-26 (18-13), in primul meci din grupa a II-a principala a Ligii Campionilor. Oltchim a inceput excelent meciul, avind 5-1 in minutul 6, dar gazdele au intors scorul pina in minutul 10, trecind in avantaj, scor 9-7. Schimbarea portarului Talida Tolnai cu Paula Radulescu a fost decisiva, Oltchim defilind din acel moment: 18-13 la pauza. Scorul a urcat in favoarea româncelor (21-14 in minutul 37 si 25-16 in minutul 45), pentru ca relaxarea elevelor lui Radu Voinea din final sa inchida tabela de marcaj la 31-26. Marcatoarele Oltchimului au fost Vizitiu 8, Manea 6, Neagu 5, Stanca 5, Maier 4, Meirosu 2 si Pus­casu 1.

*Aranjamentul rusinii*

Presedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, s-a declarat bucuros pentru succesul din Austria, referindu-se si la competitia personala cu Gunnar Prokop, patronul lui Hypo, cei doi fiind cei mai vechi conducatori de club din handbalul de mare performanta. „A fost si o revansa fata de Prokop. A declarat ca ii e teama de acest meci, a recunoscut valoarea noastra si sint fericit si multumit ca am obtinut o victorie importanta la Viena”, a spus Gavrilescu. Fara a fi specific, Gavrilescu s-a referit la un episod petrecut acum doua sezoane, cind Oltchim a ratat prezenta in semifinale dupa ce Prokop a jucat „murdar”. La meciul Lada Togliati – Nurnberg, o victorie a nemtoaicelor ar fi insemnat calificarea Oltchimului, care ar fi jucat in semifinale chiar cu Hypo. Prokop si-a folosit influenta sa in lumea arbitrilor, iar Lada s-a impus cu ajutorul acestora, iar Oltchim a fost eliminata.

*Seful din umbra al EHF*

Omul care o patroneaza pe Hypo Viena este recunoscut ca unul dintre cei mai influenti oameni din handbalul european. Austriacul a inflorit poate si pentru ca sediul Federatiei Europene de Handbal (EHF) este la Viena. Multe dintre adversarele lui Hypo s-au plins de arbitraje, echipa austriaca reusind multe reveniri spectaculoase, chiar si atunci cind rivalele aveau o diferenta de 10 goluri. Totusi, in ultimul timp, puterea lui Prokop s-a mai diminuat, mai ales dupa ce sotia sa, ministru de Interne in Austria, a murit pe 31 decembrie 2006. Prokop a fost antrenor de atletism (asa a cunoscut-o pe sotia sa, Liese, medaliata olimpica la pentatlon), dar are licenta si de antrenor de handbal.

*Suspendat un an*

Ultimul scandal in care a fost implicat Gunnar Prokop a avut loc in 2009, la un meci cu Metz. Acesta a intrat pe teren si a oprit un contraatac al frantuzoaicelor, la scorul de 27-27, cu patru secunde inainte de finalul partidei. Interventia barbara a austriacului a facut ca duelul sa se incheie la egalitate. Initial, patronul-antrenorul lui Hypo a fost suspendat 5 ani, dar pedeapsa i-a fost redusa de EHF doar la un an. La meciul cu Oltchim, Prokop nu a avut – evident – dreptul sa stea pe banca tehnica a echipei sale.

*Multinationala*

Hypo Viena este un fel de Real Madrid al handbalului feminin, cu opt titluri cistigate in Liga Campionilor din 1990 incoace. Totusi, ultimul trofeu a fost adjudecat acum 10 ani. Hypo a mai jucat alte patru finale, ultima in 2008. Principala strategie a clubului austriac este aducerea de jucatoare de mare valoare, in conditiile in care Gunnar Prokop, proprietarul clubului, este unul dintre cei mai bogati oameni din Austria. De altfel, Prokop a lansat si la nationala Austriei moda naturalizarii, ajungind chiar ca un prim „7” sa nu aiba in componenta nici macar o jucatoare autohtona! Din lotul lui Hypo fac parte 11 jucatoare straine, vedetele echipei fiind portarul norvegian Terese Pedersen, coreeanca Ok Seong Oh, braziliencele Do Nascimento si Daniela Piedade, rusoaica Olga Sanko si frantuzoaica Marion Limal. Pina la meciul de simbata, Oltchim jucase de 14 ori cu Hypo, cistigind doar trei meciuri, unul singur in deplasare.

13 ani au trecut de cind Oltchim nu mai cistigase la Viena. Ultimul succes al vilcencelor s-a inregistrat pe 17 noiembrie 1997, scor 26-20