AcasăOldBarcelona, prima victorie din acest sezon care de fapt n-a fost

Barcelona, prima victorie din acest sezon care de fapt n-a fost

FC Barcelona si Real Madrid au obtinut maximum de puncte in etapa 20 din Primera Division. Simbata seara, catalanii s-au impus cu 1-0, in deplasare, in fata celor de la Sporting Gijon, ajungind la al 20-lea meci fara infringere in campionat, iar Real Madrid a cistigat pentru prima data, dupa aproape 18 ani, pe “El Riazor” din La Coruna, scor 3-1. Barça a invins cu 1-0 la Gijon, gratie golului marcat de Pedro, in minutul 30, faza in care atacantul catalanilor se afla in pozitie afara din joc in momentul receptionarii balonului de la colegul Iniesta. Cu acest rezultat, echipa lui Guardiola ramine neinvinsa in aceasta editie de campionat. Real Madrid a inceput partida cu Deportivo sub presiune: deja distanta fata de Barcelona se marise la opt puncte, portughezul Cristiano Ronaldo era suspendat, iar ultima victorie a madrilenilor in Galicia avusese loc in urma cu 18 ani. Insa, galacticii au inceput in forta, deschizind scorul dupa numai 13 minute, prin Granero. Apoi, Benzema a reusit o dubla (‘40 si 90+1), intre cele doua reusite ale francezului intervenind reusita lui Riki (‘87), din penalty.