AcasăOldChinezarii la Australian Open

Chinezarii la Australian Open

Na Li si Jie Zheng sint deja calificate in semifinalele competitiei, avind insa sanse destul de mici de a se intilni in finala, tinind cont ca adversarele din penultimul act se numesc
Serena Williams, respectiv Justine Henin.

Na Li, prima chinezoaica in Top 10
Ieri, Na Li a dat lovitura in sferturile de finala, unde a trecut spectaculos de Venus Williams, a sasea favorita a turneului. Chinezoaica era condusa cu un set si 4-5 in al doilea, ba chiar Venus a servit pentru meci, dar asiatica a revenit si a cistigat al doilea set la tie-break! In decisiv, s-au bifat sase break-uri, Li a servit pentru meci la 5-4 pentru ea, Williams a egalat, dar chinezoaica a reusit sa inchida meciul la 7-5, dupa 2 ore si 47 minute de joc. Na Li, 27 de ani, ajunge astfel pentru prima data in cariera in semifinalele unui turneu de Grand Slam si devine prima chinezoaica prezenta in Top 10!

*Din nou cu Williams!*

Na Li o va infrunta in semifinale pe mezina familiei Williams, Serena, de patru ori cistigatoare la Melbourne: 2003, 2005, 2007 si 2009. Serena, care a trecut, ieri, cu mari emotii, in trei seturi, de Victoria Azarenka, este creditata cu prima sansa la cucerirea titlului la Melbourne.

*Pentru un milion de dolari*

Jie Zheng, cea de-a doua semifinalista din China la Australian Open 2010, joaca astazi – pentru un milion de dolari – cu Justine Henin. Marti, Zheng a trecut in sferturile de finala de rusoaica Maria Kirilenko, la capatul unui meci in care a avut un procentaj de 79 la suta la primul serviciu si in care a comis doar noua greseli nefortate. In virsta de 26 de ani, Zheng egaleaza cea mai buna performanta personala la un turneu de Mare Slem, dupa editia 2008, cind ajungea in semifinalele turneului de la Wimbledon. Jie Zheng este medaliata cu bronz in proba de dublu la J.O. de la Beijing (2008), il are ca antrenor pe sotul ei, Zhang Yu, iar in 2008 a donat banii cistigati la Wimbledon (a ajuns in semifinale!) victimelor cutremurului din Sichuan. A cistigat 2.690.931 de dolari din tenis pina acum.
Federer a invins „complexul Davydenko”
Federer, cap de serie numarul unu, s-a calificat ieri in semifinalele de la Australian Open, dupa ce l-a invins in sferturile de finala, in patru seturi, pe rusul Davydenko, al saselea favorit al competitiei. Federer pierduse ultimele doua meciuri disputate cu Nikolai, in noiembrie 2009, in semifinalele Turneului Campionilor, si la inceputul lui ianuarie 2010, in finala de la Doha. In semifinale, Federer il va intilni pe francezul Tsonga, care a trecut ieri de sirbul Djokovic.

Rezultate inregistrate ieri la Australian Open: Roger Federer – Nikolai Davydenko 2-6, 6-3, 6-0, 7-5; Jo-Wilfried Tsonga – Novak Djokovic 7-6, 6-7, 1-6, 6-3, 6-1; Na Li – Venus Williams 2-6, 7-6, 7-5; Serena Williams – Victoria Azarenko 4-6, 7-6, 6-2.

Sportiva din Wuhan a inceput ca jucatoare de badminton, la 6 ani, dar ulterior antrenorul a trecut-o la tenis. Ramasa orfana de tata, la 14 ani, Na Li a devenit profesionista din 1999 si a cistigat din tenis 2,1 milioane de dolari, neluind in calcul premiile obtinute la Australian Open 2010.