AcasăOldGOOD BOY TAMAS

GOOD BOY TAMAS

*Fostul dinamovist s-a remarcat in meciul Newcastle – West Bromwich Albion, scor 2-2, derby-ul ligii secunde engleze*

Fundasul român Gabriel Tamas a fost desemnat de presa britanica printre cei mai buni jucatori ai partidei pe care formatia sa West Bromwich Albion a incheiat-o la egalitate, in deplasare, in compania liderului din Championship, Newcastle United, scor 2-2. Cotidianul „Birmingham Mail” i-a acordat lui Tamas nota 8, acelasi calificativ fiind primit si de catre mijlocasul Mulumbu si atacantul Bednar. Cel mai bun jucator al formatiei pregatite de italianul Roberto di Mateo a fost considerat mijlocasul dreapta Do­rrans, care a primit nota 9. „Tamas s-a duelat cu Ameobi, fundasul român primind si un cartonas galben in minutul 18. Apoi, fostul dinamovist a fost norocos scapind fara avertisment dupa doua tacklinguri facute din spate”, a notat Birmingham Mail. Site-ul „chroniclelive.co.uk” noteaza ca Tamas a avut noroc ca arbitrul Taylor nu a acordat lovitura de pedeapsa in prelungirile partidei, dupa ce l-a impiedicat pe mijlocasul Gutierrez sa ajunga la o minge in urma unei lovituri de colt. Presa din Anglia mai noteaza ca fostul dinamovist l-a oprit dintr-o actiune periculoasa, in prima repriza, si pe celalalt atacant al echipei Newcastle, Peter Lovenkrands. Tamas a avut si o ocazie de a marca, in finalul primei reprize, dar portarul Harper a respins peste poarta sutul lui. In urma rezultatului de luni seara, West Bromwich ocupa pozitia a treia in clasamentul Championship, cu 46 de puncte acumulate dupa 25 de partide disputate.