AcasăOldFotbalistii de la Standard il iubesc pe Bölöni ca Vadim pe Marko...

Fotbalistii de la Standard il iubesc pe Bölöni ca Vadim pe Marko Bela

Stiti ce ar mai fi urmat sa pateasca Bölöni in ultimul meci jucat de Standard Liege? Sa fie scuipat in freza de un fotbalist de-al sau. In rest, a avut parte numai de upercuturi la ficat. Duminica, 17 ianuarie 2020. Stadionul “Sclessin” din Liege. Meci Standard Liege – Anderlecht Bruxelles, etapa 22 din Jupiler League. Un fel de Steaua – Dinamo. In tur, la Bruxelles, a fost 1-1, insa Witsel (Standard) i-a rupt piciorul lui Wasilewski (Anderlecht), capatind porecla de “Macelarul din Liege”. Atunci, pe 30 august 2009, meciul a generat un scandal monstru, opinia publica fiind ingrozita de gestul facut de fotbalistul lui Bölöni. 17 ianuarie 2010. Stadionul “Sclessin” din Liege. Dupa numai sapte minute, Legear deschide scorul pentru Anderlecht. Minutul 43. Witsel intra tare la Juhasz. Tot Witsel! Nu-l atinge, dar fotbalistul lui Anderlecht mimeaza un fault grosolan. Arbitrul il elimina pe “macelar”, nu inainte ca ambele tabere sa sara la cafteala, intilnirea fiind intrerupta multa vreme. Bölöni patrunde in teren sa-i ceara socoteala “victimei”. Ii spune in maghiara, Juhasz fiind ungur: “Trebuia sa dai la teatru!”. Acesta riposteaza, dar nu uita sa se tavaleasca apoi de durere. Ce a urmat tine de Dosarele X. Amenintat cu demiterea, aflat in relatii reci cu propriii jucatori, Bölöni asista neputincios la un adevarat carnagiu al formatiei sale. Lukaku (‘51) ridica scorul la 2-0 pentru Anderlecht, apoi Standard primeste un penalty. Daca Mbokani inscrie, soarta partidei s-ar putea schimba. Din pacate, Mbokani rateaza. Bölöni e negru de furie. Ultimele 10 minute pe “Sclessin”. Ivorianul Moussa Traore deviaza nefericit un balon in proprie poarta. Dupa alte trei minute, Mangala il imita pe Traore, astfel ca Anderlecht face 4-0 si inchide partida. Pentru oaspeti a fost prima victorie la Liege din 2002, iar ultima oara cind bruxellezii au facut scor pe “Sclessin” s-a petrecut in 1999, 6-0 pentru Anderlecht. Standard Liege se afla la 20 de puncte distanta de liderul Anderlecht, iar soarta lui Bölöni atirna de un fir de par.