AcasăOldCARLOS A PUS-O DE MĂMALIGĂ

CARLOS A PUS-O DE MĂMALIGĂ

*Meciul inaugural la CAN 2010 a avut un scenariu ca-n filmele cu prosti: 4-0 pentru Angola in minutul 74, 4-4 dupa ultimul fluier al arbitrului*

Duminica seara, multifunctionala arena “Estádio de Luanda” din Luanda. Sotia presedintelui angolez, madam Ana Paula dos Santos, danseaza pe fotoliul de la oficiala. E venita cu chef de zbintuiala si cu omul ei, José Eduardo dos Santos, de altfel primul om in stat. Alaturi de ei, alti sefi de tari si de guverne, copii, mame, bunici, plus 45 000 de spectatori, toti dornici sa vada meciul inaugural al CAN 2010: “Antilopele negre” din Angola contra “Vulturii” din Mali. Entuziasmul e fara margini. Angola n-a mai gazduit Cupa Africii pe Natiuni niciodata. Plus ca sint si motive de sarbatoare: Togo s-a retras din competitie dupa ce delegatiei africane i-au fost omorite trei persoane. Fabulos, nu? Echipa gazda a primit deja al doilea penalty din partea darnicului egiptean El Fatah. Este 3-0 si Manucho transforma cu precizie, ridicind scorul la 4-0. Ne aflam, carevasazica, in minutul 74 si, in tribuna oficiala, prima doamna a Angolei pare bagata-n priza. Minutul 74, dupa cum ziceam. La 4-0, doar Dinamo Bucuresti ar mai putea produce o minune. In ambele sensuri – vezi meciul cu Foresta Falticeni sau partida de la Liberec. Trec doar 240 de secunde si intra in scena Carlos. Faimosul Carlos Fernandes, fostul portar al Stelei, in prezent la Rio Ave, in Portugalia. Un corner batut haotic de adversari, dar vai!, portarul Angolei, prietenul poporului român, Carlos Fernandes, scapa mingea printre miini, procedeu popular denumit “contact cu sapunul”, si dupa o invalmaseala ca la coada la vaccinul contra gripei porcine, Seydou Keita introduce sfera in poarta. Este 4-1 pentru Angola, iar ce-a urmat poate fi poveste de povestit nepotilor. Minutul 87: gol Kanouté, dupa o reluare cu capul impecabila, Carlos spectator. Minutul 90+3: gol acelasi Seydou Keita. Mingea vijiie pe sub bratele lui Carlos si intra in plasa. Minutul 90+4. Gol Yatabaré. A 5.800-a centrare in careul angolezilor, Kanouté reia la coltul lung, Carlos respinge in fata, ca-n vremurile sale bune la Steaua, iar Yatabaré faureste minunea. Da, patru goluri in 20 de minute trecute fix. Astfel s-a scris istoria unui meci cu scenariu ca-n filmele cu prosti, in care organizatoarea CAN 2010 conducea cu 4-0 in minutul 74, dar Mali si-a zis ca se poate. Si uite ca s-a putut!