AcasăOldHopa la Cupa Hopman

Hopa la Cupa Hopman

*Sorana Cirstea a pierdut meciul cu Maria Jose Martinez Sanchez, iar Victor Hanescu a abandonat in setul secund cu Tommy Robredo*

Echipa României, formata din Sorana Cirstea si Victor Hanescu, a pierdut, cu scorul de 0-3, intilnirea de ieri, de la Perth, cu Spania, din cadrul Cupei Hopman, dupa ce tenismenul român a abandonat duelul cu Tommy Robredo, iar meciul de dublu-mixt nu a mai avut loc. In primul joc, Sorana Cirstea a cedat in fata Mariei Jose Martinez Sanchez, scor 4-6, 3-6. Sorana a avut sansa unui break in debutul partidei, insa nu a reusit sa fructifice trei mingi. Adversara din Spania a ramas concentrata, a atacat la momentul potrivit, a facut break la scorul de 3-3 si si-a adjudecat primul set cu 6-4. Setul secund a inceput foarte bine pentru Martinez Sanchez, ea debutind cu un nou break. Cirstea a readus sperantele la scorul de 1-2, cind a obtinut primul break din meci. Efortul româncei n-a fost suficient, rivala sa reusind rebreak-ul si impunindu-se in setul secund cu 6-3. Victor Hanescu a jucat apoi cu Tommy Robredo si a pierdut primul set, scor 3-6, dupa care a abandonat. In urma retragerii tenismanului român, intilnirea de dublu-mixt nu a mai avut loc si, conform regulamentului Cupei Hopman, perechea spaniola a fost declarata invingatoare, cu scorul de 6-0, 6-0. Cu aceasta victorie in fata României, Spania si-a asigurat prezenta in finala turneului din Australia. In meciul anterior din grupa A, România invinsese cu 2-1 Australia, considerata drept favorita competitiei. Urmatoarea partida a perechii Cirstea/ Hanescu este programata joi, in compania Statelor Unite ale Americii (Melanie Oudin & John Isner). Ieri, americanii au cedat cu 1-2 in fata Australiei.

Cum Victor Hanescu a decis sa renunte la meciul de dublu-mixt, Sanchez si Robredo au jucat ieri un meci demonstrativ impotriva Soranei Cirstea si a cistigatorului de la Wimbledon in 1987, australianul Pat Cash, acum in virsta de 44 de ani.

„E foarte trist ca am cistigat asa. Imi pare rau pentru Victor Hanescu”. – Tommy Robredo