AcasăOldRangers... Celtic? Ba nu, Motherwell!

Rangers… Celtic? Ba nu, Motherwell!

*Diplomatii britanici din Bucuresti habar n-au cu cine a jucat Unirea Urziceni in Liga Campionilor*

Chiar daca fotbalul a fost inventat in Anglia, nu toti britanicii sint pasionati de acest sport. Au dovedit-o diplomatii britanici de la Bucuresti, care au facut o confuzie inainte si dupa meciul de pe teren propriu al Unirii Urziceni cu Glasgow Rangers, din Liga Campionilor, crezind ca adversara ialomitenilor era Celtic sau Motherwell.
Conform „News of the World”, un oficial al ambasadei a crezut ca Unirea Urziceni a jucat, la 4 noiembrie, cu Celtic Glasgow. El i-a trimis unui coleg din Londra, in dimineata de dupa meci, urmatorul e-mail in care a gresit atit echipa, cit si ziua de disputare a partidei: „Presa scotiana este interesata daca stim daca au fost arestati sau spitalizati fani ai echipei Celtic la Bucuresti, desi meciul este abia astazi”. De asemenea, intr-un plan intocmit de angajatii ambasadei in ziua meciului erau mentionate pregatirile pentru suporterii echipei Motherwell, „deplasati la Bucuresti”: „Oficialii consulatului britanic vor fi disponibili 24 de ore din 24 pentru a-i ajuta pe fanii echipei Motherwell”. Purtatorul de cuvint al Asociatiei Suporterilor formatiei Glasgow Rangers, Stephen Smith, s-a declarat indignat de faptul ca diplomatii britanici nu au stiut ce echipa scotiana urma sa joace cu Unirea Urziceni: „Faptul ca oficialii britanici au raportat astfel situatia este o dovada de lene, in cel mai bun caz, sau de incompetenta”. Unirea Urziceni a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, la 4 noiembrie, pe stadionul „Steaua”, in fata formatiei Glasgow Rangers, in grupa G a Ligii Campionilor. La pauza partidei, intre fanii scotieni si stewarzi a izbucnit un conflict, britanicii aruncind cu scaune in directia fortelor de ordine. Dupa citeva minute, stewarzii au reusit sa-i calmeze pe sustinatorii echipei scotiene.