AcasăOldUn fleac, ne-au ciuruit!

Un fleac, ne-au ciuruit!

*România a pierdut in ultima secunda meciul cu Spania si iese din cursa pentru medalii*

Nationala de handbal feminin a României a fost invinsa, ieri, de vicecampioana europeana Spania, scor 25-26 (12-14), in cel de-al doilea meci din grupa a II-a principala, la Campionatul Mondial din China, ratind astfel calificarea in semifinale.
Duelul crucial pentru tricolore a debutat sub semnul dominatiei adversarelor, 2-5 (min. 11), care au fost sustinute bine si de propriul portar, „românca” Mihaela Ciobanu. Treptat, România a echilibrat confruntarea (7-7 – min.17) dupa un gol spectaculos al extremei Ramona Maier, pe contraatac, dar nu a reusit sa treaca la conducere, desi a avut numeroase ocazii. Cristina Neagu a adus echipa in avantaj pentru prima data, 11-10 (min. 24), dar tot ibericele au incheiat repriza in avantaj, 14-12, dupa ce România a marcat un singur gol in ultimele sase minute.
Repriza secunda a inceput prolific pentru tricolore, care au marcat prin Amariei (14-14), desi erau doar patru pe teren, din cauza a doua eliminari de doua minute. Apararea a functionat mai precis decit in prima repriza, obligind ibericele sa comita greseli, care au dat curaj României (17-16 – min. 41). Cu trei minute inainte de final, Neagu a adus in premiera desprinderea la doua goluri, 25-23, dar Tivadar a fost eliminata in minutul 58, iar Spania a egalat la 25, ultimul minut de joc fiind plin de tensiune.
Arbitrii danezi Gjeding-Hansen au dictat pasi la Amariei, apoi nu au sanctionat intrarea in semicerc a pivotului Begona Fernandez, cu 20 de secunde inainte de final, facilitind o pasa centrului Aguilar, care a marcat pentru victoria Spaniei, scor final 25-26. Pentru România, meciul s-a incheiat cu lacrimi in ochii jucatoarelor, care sint nevoite sa-si ia adio de la semifinalele Campionatului Mondial.

*”Daca vine tiganca, aia, in mijloc, dai si fugi”*

Cea mai periculoasa handbalista a Spaniei a fost Marta Mangue, o jucatoare de culoare. Atit de „colorata”, incit antrenorul Radu Voina a etichetat-o drept „tiganca”, in minutul 55, la un time-out solicitat arbitrilor.
Adresindu-se handbalistelor sale, Voina le-a cerut astfel s-o blocheze pe Mangue: „Daca vine tiganca, aia, in mijloc, dai si fugi”.
Mesajul a fost inteles cel mai bine de Clara Badineanu, care a „trosnit-o” pe Mangue la faza imediat urmatoare, arbitrii dictind 9 metri pentru iberice.

*Campioanele meciurilor usoare*

La Campionatul Mondial din China, echipa României a fost cea mai puternica nationala… in meciurile cu „petardele” competitiei. Handbalistele lui Radu Voina au facut spectacol cu Chile (51-17), cu Japonia (37-28), cu Tunisia (39-22) si cu China (40-19), intercalate de un surprinzator succes in fata Ungariei (31-25).
Cind au intilnit doua echipe puternice, româncele si-au vazut lungul nasului, 24-25 in fata Norvegiei si 25-26 cu Spania.

In ultimul meci din grupa a II-a principala, România va intilni, marti, nationala Coreei de Sud. Tricolorele au doar patru puncte si nu mai pastreaza nicio sansa sa acceada in semifinale (merg mai departe primele doua clasate), indiferent de rezultatul partidei cu asiaticele. Favorite la calificare sint Spania (liderul grupei, cu 7 puncte) si Norvegia (locul 2, cu sase puncte).

„Au fost cele mai urite patru minute din viata mea. Arbitrajul a fost lamentabil, dar nu vreau sa ma leg de asta. Sint suparat pe mine, nu pe fete, pentru ca n-am sansa sa vad o echipa a României pe podium, asa cum merita”. – Cristian Gatu, presedintele F.R. de Handbal

2 infringeri decisive a suferit România in fata Spaniei, in ultimul an, la Campionatul European din Macedonia (18-26) si „mondialul” din China.