AcasăOldInstructie cu Ungaria

Instructie cu Ungaria

Nationala de handbal feminin a României s-a calificat, ieri, in faza grupelor principale la Campionatul Mondial din China, dupa ce a obtinut cea de-a treia victorie in grupa preliminara C, cu Ungaria, scor 31-25.
Confruntarea devenita deja traditionala in ultimul deceniu a inceput cu sase minute de „seceta”, scorul fiind deschis de Ungaria, dupa mai multe atacuri ratate de ambele echipe. România a spart gheata prin Lecusanu, 1-2 (minutul 7), dupa care a avut de luptat din greu si cu apararea adversa, aflata in permanenta la limita regulamentului (5-4, min. 13). La mijlocul reprizei, România conducea cu 7-5, dupa finalizari precise ale Narcisei Lecusanu, dar si interventii ale portarului Paula Ungureanu care au dat moral tri­­­co­lo­relor. Dupa 10-6 (min. 20), jucatoarele antrenate de Radu Voina au prins si mai mult curaj, intrind la pauza intr-un avantaj linistitor, 16-7. La reluare, a iesit la rampa Cristina Neagu, care a fost imposibil de oprit de defensiva adversa (19-10, min. 35). Portarul Ungureanu a continuat sa faca minuni intre buturi, dar in ofensiva a fost o cadere, cauzata si de schimbarea apararii Ungariei (20-14, min. 39). Tricolorele si-au complicat si mai mult existenta (20-18, min. 43), dupa ce nu marcasera timp de 7 minute, dar au reusit sa revina in joc si sa incheie invingatoare, cu citeva emotii. Scor final, 31-25. Conform regulamentului, primele trei echipe clasate din grupa A, impreuna cu primele trei echipe din grupa B, vor forma prima grupa principala, iar cele din grupa C, impreuna cu cele din D, vor forma a doua grupa principala.
Cu trei victorii la activ si sase puncte in grupa preliminara C, România nu mai poate pierde calificarea in grupa principala a II-a, rezultatele din ultimele doua partide, cu Tunisia (miercuri) si Norvegia (joi), urmind a stabili ierarhia finala a primelor trei clasate. In semifinale se vor califica echipele clasate pe primele doua locuri in grupele principale.