AcasăOldJucam bine, dar evoluam prost

Jucam bine, dar evoluam prost

*România are deja doua victorii la Mondialul de handbal, insa adevaratele partide abia acum vin*

Nationala României a obtinut, ieri, la Suzhou, cea de-a doua victorie la Campionatul Mondial de handbal feminin din China. Fetele noastre s-au impus in fata Japoniei cu scorul de 37-28 (17-17), meci contind pentru grupa preliminara C. Startul disputei a fost jenant pentru România. Ratari de la 7 metri sau in situatii de „unu la unu” cu portarul l-au exasperat pe antrenorul Radu Voina, care a fost nevoit sa ceara time-out cind Japonia se detasase la trei goluri (7-4, min. 14). Egalarea a venit abia in minutul 19, dupa doua contraatacuri ale Ionelei Stanca. La pauza, tabela indica tot echilibru: 17-17, dupa o prima repriza in care jocul Japoniei a surprins România in ambele faze. In partea secunda, România si-a schimbat in bine jocul, atit la finalizare, cit si in aparare. Portarul Paula Ungureanu a „taiat” entuziasmul niponelor, care au cedat si fizic dupa 40 de minute. Finalul a apartinut echipei noastre, care s-a impus cu 37-28. Marcatoarele României au fost Puscasu (9 goluri), Amariei (6), Stanca (6), Neagu (4), Manea (3), Moldovan (3), Varzaru (2), Vadineanu (2), Nechita (2). Nationala debutase simbata cu un galop de sanatate, 51-17 (20-7), in fata selectionatei statului Chile, un meci fara istoric si fara prea mare importanta, avind in vedere valoarea slaba a adversarului. Tricolorele au facut spectacol, cu numeroase goluri din aeriene, dar au avut si momente de deconcentrare. Antrenorul Voina a rulat tot lotul (a marcat toata lumea!) si putea sa introduca pe oricine pentru ca România ar fi cistigat oricum.

Astazi, de la ora 15.15, România infrunta Ungaria, in transmisiune directa pe TVR 1. Programul urmator: România – Tunisia (9 decembrie/ora 15.15) si România – Norvegia (10 decembrie / ora 13.15).

Primele trei echipe clasate din fiecare grupa se califica in faza urmatoare. Campioana mondiala en-titre este Rusia, iar vicecampioana este Franta. La ultima editie a C.M, România a terminat pe locul 4.

Clasamentul grupei C, dupa doua partide, este condus de România (golaveraj plus 43), Ungaria (plus 42), si Norvegia (plus 26), toate cu cite patru puncte, urmate de Tunisia, Japonia si Chile (toate cu zero puncte). Rezultate inregistrate ieri: Congo – Germania 23-36; Brazilia – Suedia 23-26; Danemarca – Franta 24-16; Austria – Australia 45-10; Ucraina -Angola 20-28; Thailanda – Rusia 8-45; Chile – Ungaria 14-48; Tunisia – Norvegia 25-36; Japonia – România 28-37; Coasta de Fildes – Coreea de Sud 26-35; Argentina – Spania 15-33; Kazahstan – China 13-25.