AcasăOldAjax curata cu viteza luminii

Ajax curata cu viteza luminii

A meritat sa te uiti la acest meci doar in primele 15 minute din fiecare repriza, cind s-au derulat toate fazele importante ale partidei. Jocul a inceput halucinant, cu Goga deschizind scorul (‘2) si Suarez (‘8) replicind mai repede decit sperau chiar si olandezii. Pina la pauza, doar o serie de ratari la poarta lui Pantilimon, nimic demn de consemnat. Partea a doua s-a reluat, practic, de la scorul de 1-2, Pantelici (’46) punctind inainte ca timisorenii sa se aseze bine in teren. Presiunea „lancierilor” i-a scos din teren pe Bonfim si Pantilimon, eliminati pentru doua faulturi in urma carora s-au dictat lovituri de la 11 metri (ambele ratate de Suarez), iar sfirsitul duelului l-a gasit pe Marian Iancu acuzindu-l pe cine altul, decit Mircea Sandu?, pentru esecul echipei sale. Concluzia la cum s-au desfasurat ostilitatile pe „Dan Paltinisanu” a tras-o publicatia Elf Voetbal: „Ajax nu si-a pus decit problema scorului”.

*Golgeterul Suarez a ratat doua penalty-uri*

Cel mai periculos om al olandezilor a fost inger si demon pentru echipa sa, marcind golul de 1-1 si ratind, apoi, doua lovituri de la 11 metri. Primul penalty a fost acordat pentru faultul comis in careu de Bonfim, dar Pantilimon a parat sutul (’50). Peste numai 12 minute, cind „centralul” italian Tagliavento a indicat din nou punctul cu var (Pantilimon a fost eliminat), Suarez a tras in Taborda. „La al doilea 11 metri, trebuia sa-l las pe Demy de Zeeuw sa execute, dar am ales sa trag tot eu. Acum este prea tirziu pentru regrete. Vreau sa uit cit mai repede aceasta seara, sint bucuros numai pentru victoria echipei mele. Oricine poate rata, oricui i se poate intimpla, nu inseamna ca de acum incolo n-o sa mai bat penalty-uri”, a spus Suarez la finalul meciului.

Recordul in materie de lovituri de la 11 metri ratate intr-un singur meci ii apartine argentinianului Martin Palermo. In 1999, acesta a irosit trei penalty-uri intr-o partida a Argentinei cu nationala Columbiei, contind pentru Copa America.

*Sabau are scuze*

Aproape ca nu exista meci pierdut de Timisoara la finalul caruia Sabau sa nu gaseasca scuze. De la jucatori si pina la arbitri sau chiar publicul, „Martorul” intotdeauna gaseste pe cine sa dea vina. Miercuri seara, Sabau s-a lamentat pe marginea absentelor importante din lot (n.n. – n-a jucat „vedeta” Nibombe): „A fost greu, pentru ca a trebuit sa improvizez in linia defensiva, deoarece nu l-am putut folosi pe Nibombe, care a avut probleme medicale. Am folosit doi fundasi centrali fara experienta si fara jocuri in picioare, Mera si Scutaru, care nu au reusit sa-i opreasca pe atacantii adversi. Daca am fi avut apararea completa, am fi cistigat jocul”.

*Bonfim si Pantilimon, eliminati in 12 minute*

Echipa lui Sabau a terminat meciul in opt jucatori de cimp, brazilianul Eder Bonfim si Costel Pantilimon fiind eliminati (corect!) intr-un interval de numai 12 minute, pentru faulturi comise in suprafata de pedeapsa. „Cred ca a fost penalty, dar arbitrul nu trebuia sa imi dea rosu. Oricum, rezultatul este echitabil”, a declarat internationalul din poarta banatenilor la sfirsitul jocului.

*Iancu are o obsesie: Mircea Sandu*

Patronul Timisoarei stie una si buna: cind echipa pierde, de vina este Mircea Sandu. Discursul livrat presei, miercuri seara, de Iancu s-a axat in jurul presedintelui FRF: „S-a rupt echilibrul la golul lui Pantelici, care cred ca a fost din ofsaid. Arbitrii italieni ne-au macelarit anul trecut, cind am pierdut campionatul, iar acum am fost tocati tot de ei. Pantilimon nu trebuia eliminat, mai erau inca doi jucatori linga el. Eu cred ca Mircea Sandu este de vina pentru situatia in care se afla fotbalul românesc in Europa. Sandu ar trebui sa-si foloseasca influenta pe care o are la UEFA ca sa ajute cluburile sa nu fie dezavantajate de arbitraje, nu sa ne lase sa devenim sparring-partneri pentru echipele pe care le intilnim. Nu simt ca sintem respectati. Nu avem nicio sansa in Europa”.

*Croatii au invins la Bruxelles*

In cel de-al doilea meci al grupei A, Dinamo Zagreb s-a impus la Bruxelles, cu 1-0, pe terenul lui Anderlecht. Unicul gol al formatiei pregatite de Jurcici a fost marcat de Slepicka, in minutul 58. l

*FC TIMISOARA – AJAX 1-2*

Goluri: Goga ‘2/ Suarez ‘8, Pantelici ’46. Eliminati: Bonfim ’50, Pantilimon ’62.

Timisoara: Pantilimon – Bonfim, Mera, Scutaru, Art.Karamian – S.Stancu, Bourceanu, Alexa, Goga (’73 Maxim) – Magera (’54 Parks), Bucur (’65 Taborda).

Ajax: Stekelenburg – Van der Wiel (’65 Silva), Alderweireld, Vertonghen, Anita (’60 Sulejmani) – Enoh, De Zeeuw, Donald – Suarez, Pantelici, Emanuelson (’46 Oleguer).

*Presa olandeza*

„Ajax se califica, dar Suarez rateaza de doua ori de la punctul cu var. Chiar si lui i-a venit sa rida de situatie”. – De Telegraaf

„Ajax s-a calificat dupa o victorie usoara”. – NOS

„Suarez a jucat rolul negativ in victoria lui Ajax”. -Elf Voetbal

„O Ajax confuza merge in primavara europeana. Timisoara a fost periculoasa doar ocazional”. – De Trouw

„Lui Ajax ii lipsesc destule, nu si victoria si calificarea”. -Voetbal International