AcasăOldInDRAGOstit de România

InDRAGOstit de România

Pesemne ca Ivica Dragutinovic – „Drago” pentru fanii gruparii spaniole – internationalul sirb cumparat de FC Sevilla de la Standard Liege, in 2005, s-a indragostit de România. Fotbalistul in virsta de 34 de ani a marcat, marti seara, al doilea autogol in Ghencea, dupa cel din octombrie 2004, dintr-o confruntare din Cupa UEFA, Steaua – Standard 2-0.

Interesant este ca Dragutinovic a fost titularizat in „11”-le Sevillei la Bucuresti in ultimul moment, el venind dupa o accidentare care l-a facut sa rateze partida cu Tenerife, in ultima etapa din Primera Division. Fata de jocul din Tenerife, la Bucuresti, Manolo Jimenez i-a preferat pe Dragutinovic si Sergio Sanchez in fata lui Marc Valiente si Squillaci, tehnicianul andaluzilor efectuind si alte modificari: Konko mutat in centrul defensivei, Negredo in locul lui Luis Fabiano, Capel in locul lui Perotti sau Lolo in locul lui Renato. In repriza secunda, la 1-0 pentru ialomiteni, Jimenez a apelat la artileria grea, Luis Fabiano, Renato si excelentul Perotti, dar in ciuda asediului la poarta lui Arlauskis, rezultatul nu a mai putut fi modificat.

*Gol anulat corect*

In minutul 2, Urziceniul a marcat prin Brandan, dupa o lovitura libera executata de Apostol, insa reusita gazdelor a fost anulata, pentru ca Bilasco se afla in pozitie afara din joc si influenta faza in momentul in care Apostol a centrat in careu.

*Campioana are de primit 9,5 milioane de euro, dar poate ajunge la aproape 13*

Urziceniul are de incasat, totodata, cel mai consistent bonus UEFA. Ialomitenii urmeaza sa primeasca 7,1 milioane de euro pentru calificarea si participarea in grupe, plus alte 2,4 milioane de euro (prime de rezultat), ca urmare a celor doua victorii (4-1 cu Rangers si 1-0 cu Sevilla) si a celor doua remize (1-1 cu Stuttgart si 1-1 cu Rangers). In cazul in care Unirea Urziceni termina la egalitate ori cistiga in ultima etapa, la Stuttgart, campioana României va mai primi 400.000 de euro sau 800.000 de euro (functie de rezultat), si 3 milioane de euro, bonus pentru calificarea in optimile UEFA Champions League, astfel ca zestrea s-ar ridica la minimum 12,9 milioane de euro.

69% repre­zinta posesia balonului avuta de FC Sevilla in confruntarea din Ghencea. Pe timpul efectiv de joc, andaluzii au tinut mingea 40 de minute, in timp ce gazdele au avut posesia doar 19 minute din cele 90+5.

200.000 de euro este bonusul pe care Unirea Urziceni il va primi de la UEFA daca rateaza calificarea in optimile UCL, intrind automat in 16-imile Europa League. In aceasta situatie, totalul primelor oferite de UEFA Unirii Urziceni va fi de 9,7 milioane de euro.

3 autogoluri au contribuit la victoriile Unirii Urziceni in grupele Ligii Campionilor: Lafferty si McCulloch (Glasgow Rangers) si Dragutinovic (FC Sevilla). Fotbalistul Unirii, Ricardo Gomes, a marcat si el in proprie poarta, in disputa de la Glasgow.