AcasăOldVine, vine, calca totul in picioare

Vine, vine, calca totul in picioare

*A innebunit Vasluiul lui Lacatus*

Deja nu mai este o gluma. FC Vaslui calca totul in picioare in Liga 1, indiferent ca joaca acasa sau in deplasare. De cind Marius Lacatus a fost instalat pe banca tehnica a moldovenilor, FC Vaslui nu mai are rival, fie ca vorbim despre campionat ori Cupa României. Are opt victorii consecutive, ultima in fata formatiei CFR Cluj, inca vazuta drept principala favorita la titlu. Luni, ardelenii n-au rezistat decit sase minute, pina cind Temwanjera l-a invins pe Peskovici. Jocul elaborat al gazdelor si inventivitatea brazilienilor Gerlem si Wesley au creat si alte faze spectacol la poarta CFR-ului, eforturi concretizate printr-un nou gol, inscris cu un sfert de ora inainte de final, de cel mai bun stranier din Liga 1, Wesley Lopes. Astfel, cu Lacatus pe banca tehnica, FC Vaslui a insirat victoriile precum margelele: 3-1 cu Astra (acasa), 2-1 cu Urziceni (deplasare), 2-1 cu Craiova (deplasare), 1-0 cu International (acasa), 1-0 cu Ceahlaul (deplasare), 2-0 cu CFR Cluj (acasa), plus 1-0 cu Medias („optimi” Cupa României) si 1-0 cu International („sferturi” Cupa României).

Pentru Marius Lacatus urmeaza, insa, poate cel mai important duel de cind a preluat Vasluiul: duminica, in Ghencea, cu Steaua. In cazul unei victorii, FC Vaslui se va distanta la sase puncte de „ros-albastri” si isi va consolida pozitia de lider in Liga 1. „Nu ma intereseaza decit sa cistig cele trei puncte, vin la Bucuresti sa joc la victorie”, a prefatat „Fiara” duelul cu echipa sa de suflet.

Italianul Andrea Mandorlini a debutat cu stingul pe banca „feroviarilor”, pierzind primul meci in Liga 1. Desi a fost adus pentru a ordona jocul din punct de vedere tactic, campioana din sezonul 2007-2008 arata jalnic. Mandorlini s-a aratat impresionat de evolutia vasluienilor: „Tot respectul pentru jocul pe care l-a prestat, FC Vaslui merita victoria. Sper sa nu o intilnim in semifinalele Cupei României”.