AcasăOldMaradona, invins la Madrid

Maradona, invins la Madrid

*Maradona, invins la Madrid*

 Cele mai tari meciuri-test disputate simbata seara au avut loc la Madrid, respectiv Doha/Qatar.  In partida disputata pe „Vicente Calderon” din Madrid, Spania a dispus de reprezentativa Argentinei, scor 2-1, goluri Xabi Alonso ’16, ’86-penalty / Messi ’61-penalty.  Xabi Alonso a deschis scorul in minutul 16, la capatul unei faze senzationale, cu 23 de pase fara ca adversarul sa atinga mingea.  Presa iberica a acuzat vehement jocul dur al argentinienilor, considerind ca arbitrul Alan Kelly trebuia sa-i elimine pe Gago, Heinze si Demichelis si sa mai dea doua penalty-uri.  Iker Casillas a celebrat 100 de meciuri la nationala Spaniei.

*Nilmar, printul din Qatar*

Amicalul Anglia – Brazilia s-a disputat pe Stadionul International Khalifa din Doha, sud-americanii impunindu-se cu 1-0, gol Nilmar (’47).  In minutul 56, portarul Foster l-a faultat in careu pe Nilmar, dar penalty-ul a fost ratat de Luis Fabiano.  In timp ce Anglia evolua in Qatar, David Beckham isi califica echipa de club, L.A. Galaxy, in finala Major League Soccer. L.A. a invins Houston Dynamo, scor 2-0, in finala Conferintei de Vest.l
Meciuri amicale jucate simbata: Macedonia – Canada 3-0; Africa de Sud – Japonia 0-0; Estonia – Albania 0-0; Arabia Saudita – Belarus 1-1; Slovacia – SUA 1-0; Ţara Galilor – Scotia 3-0; Polonia – România 0-1; Croatia – Liechtenstein 5-0; Elvetia – Norvegia 0-1; Anglia – Brazilia 0-1; Irlanda de Nord – Serbia 0-1; Luxemburg – lslanda 1-1; Danemarca – Coreea de Sud 0-0; Belgia – Ungaria 3-0; Spania – Argentina 2-1; Italia – Olanda 0-0. l