AcasăOldPamint de flori

Pamint de flori

Daca nu s-ar fi aflat despre „isprava” lui Tamas, derby-ul Dinamo – Rapid ar fi trecut neobservat, de parca nici nu s-ar fi disputat. Este drept ca nici rezultatul (1-1) nu indica un spectacol fotbalistic, dar parca greata jucatorilor intrece orice inchipuire. Pe teren au intrat 22, insa cu exceptia portarilor Bornescu si Curca, plus Lazar, Helder si Torje, ceilalti nici n-au existat. S-au remarcat, insa, George Copos si invitatii sai, galagiosi peste masura la golul marcat de Ionita, dar si Daniel Niculae si Giani Kirita, baieti de galerie la partida din Stefan cel Mare.

*Derby cu patru accidentati*

Ambii antrenori au fost nevoiti sa efectueze cite doua inlocuiri din motive medicale. Astfel, in minutul 8, dinamovistul Alexe s-a accidentat (entorsa la genunchiul sting, absenteaza trei saptamini) si i-a lasat locul in atac veteranului Claudiu Niculescu. Ţalnar s-a vazut obligat sa mute din acelasi motiv si in minutul 68, cind Torje (leziune fibrilara la coapsa stinga, pauza o luna) a facut rocada cu Bostina. La Rapid, Herea n-a rezistat pe teren decit o jumatate de ora (inlocuit cu Buga), iar Bozovici a luat drumul vestiarelor in minutul 77, in banda stinga intrind Mardare.

*Au jucat si ei?*

Greu de prevazut cum s-ar fi descurcat Rapidul fara Buga, Grigorie si Spadacio, insa este clar ca echipa a aratat jalnic cu cei trei pe teren. Format din cinci jucatori, mijlocul giulestean a functionat cu doar doi fotbalisti, capitanul Lazar si slovenul Matici, astfel ca dinamovistii n-au avut probleme in a forta Rapidul sa se retraga in aparare. De partea cealalta, Ţalnar s-a descurcat chiar daca a avut in primul „11” doi pietoni, Pulhac si Adrian Cristea. In schimb, evidentiatii derby-ului de duminica seara sint, de departe, cei doi portari, Bornescu si Curca. Plus Tamas, cel mai vizibil fotbalist dintre toti, vezi faza golului marcat de Rapid in minutul 2.

*Borcea – absent nemotivat*

Presedintele executiv al FC Dinamo a anticipat o evolutie dezamagitoare a jucatorilor si din acest motiv n-a venit la stadion, preferind sa urmareasca meciul la televizor. Este pentru prima data cind Cristi Borcea absenteaza de la un derby sustinut de Dinamo in Stefan cel Mare.

*”Am avut doua penalty-uri neacordate”*

Fireste ca nici derby-ul cu Rapid nu putea trece fara ca dinamovistii sa acuze arbitrajul. Chiar daca de data aceasta n-au avut niciun motiv sa faca scandal, Cristi Borcea si ceilalti actionari l-au mitraliat pe Ovidiu Hategan la finalul intilnirii. De departe, cel mai virulent a fost Borcea, care a pus mina pe telefon si a facut turul televiziunilor : „Am avut doua lovituri de la 11 metri neacordate. La ultima faza, mingea l-a lovit in ambele miini pe Iencsi. Iar cind Torje s-a accidentat, Marius Constantin i-a bagat mina-n git, in careu. Este penalty clar. Arbitrii ne-au luat 12 puncte de la inceputul sezonului”.

I-am facut economie lui Copos, nu mai trebuie sa le dea jucatorilor prima de victorie. Nu sint multumit cu 1-1, pentru ca am intilnit o echipa jalnica. Rapidul a facut antifotbal tot meciul. *Nicolae Badea*

Nu trebuie sa fim suparati ca am fost egalati pe final, este, totusi, un punct obtinut pe terenul lui Dinamo. Ce daca ar fi fost un 1-0 norocos? Ce, nu se mai intimpla sa joci prost si sa cistigi? *Nicolae Manea*