AcasăOldBelgienii s-au oparit: “Viola Ultra Sud e o curva!”

Belgienii s-au oparit: “Viola Ultra Sud e o curva!”

Partida dintre Anderlecht si FC Timisoara (scor 3-1 cu indulgenta) a fost intrerupta, circa sase, sapte poate chiar opt minute, din cauza suporterilor banateni, care au aruncat cu torte in suprafata de joc, arzind-o. Incidentele de joi au inceput in minutul 50, imediat dupa golul egalizator inscris de Parks. Fanii timisoreni au aruncat cu mai multe torte pe teren, dar au dat vina pe suporterii lui CFR Cluj, desi ei erau singurii români din tot stadionul. Fumul degajat de torte l-a determinat pe arbitrul francez si infumurat, care raspunde la numele si prenumele de Tony Chapron, sa intrerupa confruntarea, pentru calmarea spiritelor si pentru reinstaurarea unei vizibilitati adecvate unei astfel de intreceri sportive. De retinut ca nimeni nu a fost retinut, poate si pentru ca fumigenele nu au fost insotite de petarde si nici de imbrinceli intre fanii banateni si fortele de ordine, acestea din urma aflindu-se in greva.