AcasăOldMartor la distrugerea Timisoarei

Martor la distrugerea Timisoarei

Patru ani de experimente la Gloria Bistrita nu i-au fost de ajuns lui Ioan Ovidiu Sabau, care isi continua perioada de studentie in antrenorat si pe banca Timisoarei. Duminica seara, in fata Stelei, „Martorul” a picat examenul sustinut in fata a 30.000 de spectatori, chiar daca Poli a intilnit un adversar aflat in cea mai slaba perioada a existentei sale. Dupa 90 de minute incarcate de chin si frustrare, fanii i-au acordat nota 4 lui Sabau si l-au condus spre vestiare intr-un potop de fluieraturi si cu traditionala urare: „Demisia! Demisia!”.

*1. O singura ocazie de gol in derby-ul cu Steaua*

In prima repriza, timisorenii au pus in pericol poarta columbianului Zapata o singura data, la sutul lui Curtean din minutul 27, pe care, insa, cu greu il putem incadra la „ocazii de gol”. Nici dupa pauza n-a fost un asalt asupra careului stelist, desi oaspetii au deschis scorul prin Surdu (’68). Statistica meciului arata ca trupa lui Sabau putea marca doar la ocazia lui Bourceanu, al carui „trasor” a zguduit bara portii adverse. In rest, un joc haotic, o pedalare in gol la mijlocul terenului.

*2. La 0-1, Sabau a fortat cu piticii Karamian*

Una dintre lectiile scolii de antrenori se refera la abordarea situatiilor cind esti condus de pe teren propriu. Probabil ca Sabau a lipsit de la acest curs, din moment ce, in ultimele 20 de minute, Timisoara n-a fost capabila sa puna o presiune sufocanta pe poarta aparata de Zapata. Desi era de asteptat ca asupra careului stelist sa se abata o ploaie de centrari, pentru inaltii Nibombe, Magera si/ sau Parks, „Martorul” a preferat sa nu riste si l-a pastrat pe Nibombe in centrul defensivei, iar Magera inota pe la mijlocul terenului, culmea, incercind recuperari!

*3. Nu se schimba tactica in derby-uri*

Poate cea mai mare eroare a antrenorului Sabau s-a vazut in tactica de joc abordata. Chiar la derby-ul cu Steaua, tehnicianul banatenilor s-a gasit sa schimbe sistemul de joc, de la clasicul 4-4-2 la 3-4-3. Cadou nesperat primit de Stoichita, care a stiut ce sa faca: libertate de miscare pe benzi pentru Nicolita (cind pe stinga, cind pe dreapta), plus o misiune usoara pentru Surdu, aceea de a-i hartui permanent pe greoii fundasi Mera si Nibombe.

*Timisoara a uitat sa atace*

In ultimele doua sezoane, Timisoara a fost echipa cea mai ofensiva din campionat: 58 de goluri marcate in editia trecuta si 57 in 2007/ 2008. Acum, dupa 12 etape, Timisoara are doar 17 goluri inscrise, cu 10 mai putine decit liderul Rapid. Grav este ca un atacant precum Gigel Bucur ajunge sa marcheze tot atitea goluri (doua!) cite au realizat fundasii Antal (Otelul) sau Dorel Stoica (Craiova).

*”DEMISIA! DEMISIA!”*

Suporterii s-au saturat de experimentele lui Sabau si incep sa regrete decizia lui Iancu de a-l aduce pe acesta la Timisoara. Derby-ul pierdut cu Steaua a produs ruptura intre fani si antrenori, galeria cerindu-i demisia la finalul partidei. Huiduit de un stadion intreg in drumul spre vestiare, Sabau plateste tribut fricii pe care echipa sa o afiseaza la fiecare meci. De
altfel, de la venirea sa pe Bega, formatia „alb-violeta” n-a reusit niciun joc memorabil, remiza de la Donetk (2-2) constituind o exceptie, care se intimpla o data la 10 ani. Chiar daca „ultrasii” tinjesc dupa perioada Dusan Uhrin jr, patronul Marian Iancu ii acorda in continuare sprijin antrenorului. Cel putin la nivel declarativ: „Nu consider ca Sabau are vreo vina, eu sint suparat rau de tot pe Bourceanu, care va rata derby-ul cu Dinamo, de peste doua etape. Timisoara a fost peste Steaua, dar diferenta a facut-o greseala lui Pantilimon, una omeneasca, pentru care nu-l voi dojeni”.

*5* ani au trecut de la ultima victorie a Stelei pe „Dan Paltinisanu”, celebrul 8-1. Tot din 2004, Steaua nu marcase niciun gol in Banat

*70* de zile de cind Romeo Surdu nu mai inscrisese un gol pentru Steaua. Ultima reusita a fost consemnata in Otelul – Steaua, scor 0-1, pe 23 august

„Sabau nu pleaca, el a pornit la consolidarea echipei mai intii prin reorganizarea defensivei si cu siguranta va gasi solutii si pentru atac. Pentru asta, are nevoie de liniste si timp” – *Marian Iancu*

„Steaua a fost superioara la mijloc, are fotbalisti mai tehnici. La Timisoara, al doilea virf joaca mereu in pozitie centrala, este static, astfel ca Gigel Bucur ramine mereu singur. Cred ca sistemul 3-4-3 nu se pliaza pe jucatorii Timisoarei” – *Jackie Ionescu*