AcasăOld"Inzaghi din Baragan"

„Inzaghi din Baragan”

*Unirea a invins Craiova datorita unui gol marcat de Bilasco, in ultimele secunde ale meciului*

De la promovarea in Liga 1, consemnata in 2006, Unirea Urziceni nu invinsese niciodata Universitatea Craiova in meciurile de pe teren propriu. Si povestea trista ar fi putut continua si dupa duelul de simbata seara, cind doar citeva secunde i-au despartit pe olteni de o remiza. „N-a vrut Dumnezeu sa se termine egal”, spun citiva dintre jucatorii gazdelor, insa tabela de marcaj nu filosofeaza si arata ca Bilasco n-a fost de acord cu scorul de 2-2. Acest „Inzaghi de Baragan”, cel mai oportunist atacant din Liga 1, a inventat o lovitura de cap, cu spatele la poarta, in cel de-al doilea minut de prelungiri, si a adus campioanei primele trei puncte dupa o pauza de trei etape.

*Ce rezerve!*

Lasati pe banca de rezerve la inceputul partidei, trei jucatori au scris istoria confruntarii de simbata. Intrat pe teren in minutul 76, lui Bilasco i-a fost de ajuns un sfert de ora pentru a rezolva meciul. Inspirat s-a dovedit a fi si olteanul Eugen Neagoe atunci cind i-a aruncat in lupta pe Trica si Wobay, la startul reprizei secunde. Mijlocasul adus de la CFR Cluj a creat faza golului marcat de Mihai Costea (’54), iar la reusita lui Wobay (’69) a pasat decisiv. Trica isi putea trece si el numele pe tabela de marcaj, daca mingea trimisa din lovitura libera in minutul 74 nu lovea bara transversala.

*S-a rupt Bruno*

Bucuria victoriei ialomitenilor este umbrita de vestea accidentarii lui Bruno Fernandes. Lovit in minutul 48, fundasul central al Unirii va rata meciul cu Glasgow Rangers de miercuri, decisiv pentru calificarea in primavara europeana. „Nu vom putea conta pe el in partida cu scotienii”, a confirmat Mihai Stoica absenta fotbalistului portughez.

*MM, dezamagit de arbitrul Oriehov*

La finalul partidei, managerul campioanei a tinut sa-i transmita un mesaj presedintelui CCA, Vasile Avram: „Decit asemenea arbitri straini, mai bine ne lipsim!”. Oficialul Unirii a fost nemultumit de prestatia brigazii ucrainene, „centralul” Oleg Oriehov reusind sa enerveze ambele formatii in timpul meciului prin deciziile luate. „Nu stiu ce-a arbitrat asta, ca eu n-am inteles nimic. In unele momente, n-a aplicat regulile jocului. Daca vrem arbitri straini, atunci sa primim arbitri straini, dar nu ca cel din seara asta, care a condus o singura partida in Ucraina! Cred ca cei de la CCA vor sa ne descurajeze si aduc arbitri care nu oficiaza pe nicaieri. Nu se poate asa ceva!”, este concluzia trasa de MM Stoica.

*Invinsi sub privirile lui Piturca*

Meciul Unirea – Craiova l-a avut spectator de lux pe fostul selectioner Victor Piturca. Venit sa urmareasca jocul echipei pregatite de varul sau Eugen Neagoe, Piturca n-a facut niciun fel de declaratii la finalul intilnirii. In schimb, patronul „Stiintei”, Adrian Mititelu, a negat reluarea tratativelor cu antrenorul: „Piturca a venit doar sa vada meciul. Atit si nimic altceva!”.