AcasăOld10 ANI - nicio brinza

10 ANI – nicio brinza

Ultima data cind Steaua a cistigat Cupa României s-a intimplat pe 16 iunie 1999. De atunci, numai deziluzii

Blestemata sau nu, Steaua n-a mai facut nimic in Cupa României de un deceniu, chiar daca discutam despre echipa cu cele mai multe trofee cucerite, 20 la numar. Pe 16 iunie 1999, intr-o partida cu Rapid, disputata pe fostul „23 August”, Steaua antrenata de Emerich Ienei cistiga ultima Cupa, la loviturile de la 11 metri. Au urmat 11 editii si tot atitea incercari esuate. In patru rinduri, Steaua a fost eliminata inca din faza „16-imilor”, cea mai umilitoare infringere datind din 2005, cind Rapid II s-a impus la penalty-uri. Statistica arata ca, de la infiintarea clubului, respectiv 1947, Steaua n-a avut niciodata o pauza atit de mare intre doua finale disputate: perioada cea mai neagra era de 5 ani, intre editiile 1955/ 1956 si 1960/ 1961, cind competitia era adjudecata de echipe ca Progresul Oradea (1956), Stiinta Timisoara (1958), Progresul Bucuresti (1960) sau Ariesul Turda (1961).
Echipa Stelei care a cistigat ultima Cupa a României in 1999: Ritli – M.Baciu, A.Matei, Belodedici, A.Duro (’84 Trica) – M.Szekely, Lincar, Rosu, Danciulescu (’51 Lutu) – Lacatus, Ciocoiu (‘100 Militaru).

*16-imi, optimi…*

Seceta stelista a inceput cu sezonul 1999/ 2000 (optimi de finala: Univ.Craiova – Steaua 1-0) si a continuat astfel: 2000/ 2001 (sferturi de finala: Petrolul – Steaua 1-0); 2001/ 2002 (semifinale: Dinamo – Steaua 0-1 si 3-1); 2002/2003 (optimi de finala: Steaua – Dinamo 0-3); 2003/ 2004 (optimi de finala: Petrolul – Steaua 2-1); 2004/ 2005: 16-imi de finala: Univ.Cluj – Steaua 1-0); 2005/ 2006 (16-imi de finala: Rapid II – Steaua 8-7, la penalty-uri); 2006/ 2007 (semifinale: FC Timisoara – Steaua 1-0); 2007/2008 (16-imi de finala: Urziceni – Steaua 2-0); 2008/2009 (16-imi de finala: Sportul – Steaua 2-0); 2009/ 2010 (optimi de finala: Gloria Bistrita – Steaua 5-4, la penalty-uri).

*Skrum Bibiskov*

Evolutia buna a echipei, in repriza secunda din derby-ul cu Rapid, l-a determinat pe Mihai Stoichita sa pastreze sistemul 3-4-3 si pentru jocul din Cupa României de la Bistrita. Antrenorul Stelei a trimis pe teren o formatie cu trei atacanti (Bibiskov, Surdu si Dayro Moreno), intr-o asezare superofensiva, dar cu gauri in defensiva. Stoichita a vazut multe ocazii la poarta lui Albut, dar si numeroase gafe in aparare, semn ca Steaua inca nu este pregatita sa dispute un meci intreg in aceasta formula. Ca la ping-pong, sansele de gol s-au perindat dintr-un careu in altul. Primul a iesit la rampa Surdu, cu un sut in plasa laterala (’10). Tibor Moldovan l-a imitat in minutul 12, Ovidiu Petre a trimis la citiva centimetri de bara transversala (’26), Keita a ratat uluitor (’30), singur cu Tatarusanu, iar Hora a irosit o sansa uriasa (’31). La reluare, Grzelak a sutat periculos de la 17 metri (’62), Rada a avut golul in piciorul drept, dar a fost blocat de Coroian (’68), acelasi Rada a incurcat portile si era la un pas sa-l invinga pe Tatarusanu (’83), iar in prelungiri (‘104), Bicfalvi a tintit bara. La penalty-uri, bulgarul Krum Bibiskov a fost singurul care a ratat, permitind astfel Gloriei sa se califice in sferturile de finala. Si „loteria penalty-urilor” a avut un scenariu alert. S-a mers cap la cap dupa primele trei serii (goluri Borbely, Nastase si Saceanu, respectiv Szekely, Baciu si Plesan), apoi bulgarul a ratat, la scorul de 3-3. Hora i-a adus pe ardeleni in avantaj, Dayro Moreno a punctat si el, dar capitanul Coroian a transformat ultima lovitura si a semnat eliminarea Stelei.
Pentru prima data de cind este antrenor la Steaua, Mihai Stoichita s-a legat de arbitraj. La conferinta de presa, „Lippi” l-a acuzat pe „centralul” Istvan Kovacs de vicierea rezultatului: „Poate este cel mai bun joc al nostru de pina acum, dominat in totalitate. Poate ca, in prima repriza, Bistrita a avut momente in care a echilibrat disputa, dar in restul partidei noi am fost net superiori. Din pacate, trebuie sa o spun, este viciere de rezultat pentru ca arbitrul a gresit grav in prima repriza.
N-am avut niciodata conflicte cu arbitrii, dar Kovacs a viciat rezultatul, neacordind o lovitura de la 11 metri in prima repriza. A fost un arbitraj tendentios. Sper sa se ia masurile corecte in privinta lui. Daca nu stii sa arbitrezi, stai
acasa!”.

*Halagian in „Oldies but goldies”*

Dintr-o echipa condamnata la retrogradare (Gloria ocupa ultimul loc in clasament), gruparea bistriteana a ajuns spaima granzilor Steaua si Dinamo, de pe terenul carora a plecat neinvinsa in etapele a 9-a (scor 1-1), respectiv a 11-a (scor 1-1). In plus, pe stelisti i-au scos si din Cupa. Meritul obtinerii acestor rezultate apartine „bunicului” Florin Halagian, cu ale sale metode spartane de pregatire. Pe care le-a folosit inclusiv in disputa de joi seara, cind a preferat sa-l retraga pe capitanul Coroian in centrul apararii, desi veteranul de 36 de ani n-a mai jucat fundas de la inceputul carierei.

Rezultatele lui Halagian la Bistrita: Ceahlaul – Gloria 2-1; Gloria – CFR Cluj 0-2; Steaua – Gloria 1-1; Gloria – Otelul 2-1; Dinamo – Gloria 1-1; Gloria – Steaua 5-4 (in Cupa).

*Fara ultimele doua finaliste*

Sferturile de finala ale editiei 2009/ 2010 din Cupa României se vor disputa fara ultimele doua finaliste (invinse) ale competitiei. Campioana Unirea Urziceni a fost eliminata marti de FC Vaslui (0-1), in timp ce FC Timisoara, finalista ultimei editii, a cedat in fata Astrei Ploiesti (miercuri) dupa executarea loviturilor de la 11 metri (8-7). Steaua este al treilea nume mare care paraseste Cupa inca din faza „optimilor”.

Cupa României / optimile de finala:
Gaz Metan – FC VASLUI 0-1 (Burdujan ’44);
Unirea Urziceni – FC BRASOV 0-1 (D.Munteanu ’12-autogol);
ASTRA PLOIESTI – FC Timisoara 2-2, 8-7 la penalty-uri (Miranda ‘7, Paun ’94/ Parks ’20, Vrsic ‘104); Poli Iasi – UNIV.CRAIOVA 0-3 (M.Costea ’26-penalty, ’42, Fl.Costea ’87);
GLORIA BISTRIŢA – Steaua 0-0, 5-4 la penalty-uri
Partidele CFR Craiova – CFR Cluj, International – Rapid si Dinamo – Otelul urmau sa se dispute aseara.