AcasăOldDinamo a ajuns de risul "universului cosmic"

Dinamo a ajuns de risul „universului cosmic”

Am trait s-o vedem si p-asta: echipa lui Cristi Borcea este calcata in picioare de arbitri, indiferent ca joaca acasa sau in deplasare. Dupa episoadele Craiova (penalty neacordat la Cl.Niculescu), International (Tamas si Grigore eliminati inca din prima repriza) si Medias (11 metri refuzat la Torje), a urmat recitalul dat duminica seara de Ciprian Dansa, in confruntarea cu Gloria Bistrita. In cel de-al treilea minut de prelungiri, la scorul de 1-1, Cristea a fost secerat clar in suprafata de pedeapsa de catre Ciuca, dar „centralul” n-a dictat nimic.

*Borcea: „Pierdem puncte, bani si raminem cu dreptatea”*

Presedintele Cristi Borcea a fost la un pas sa intre peste arbitri in cabina, la finalul meciului, si sa-si verse nervii pe „centralul” Dansa. „Pentru prima data din ’94 incoace, mi-a venit sa ma duc in cabina arbitrilor, sa sparg usa si sa-i dau doi pumni arbitrului, sa plec si sa termin cu tot balamucul asta din fotbal. Noroc ca m-au oprit niste prieteni. Am avut trei penalty-uri neacordate, nu unul singur! La faza din minutul 90+3 se vede ca Andrei Cristea n-a vrut sa cada, ca altfel ii rupea Ciuca piciorul. Cred ca domnul Vasile Avram a venit presedinte la CCA ca sa isi promoveze fiul. Ni s-au luat minimum 7-8 puncte in doar 11 etape. Pierdem puncte, bani si raminem cu dreptatea, care nu ne incalzeste cu nimic. Dansa a fost complice la acest masacru, este inadmisibil sa fim furati in halul asta!”, s-a plins Borcea la finalul partidei.

*Dansa, revenit dupa o suspendare de 5 etape*

Jocul Dinamo – Gloria Bistrita a fost primul pe care Ciprian Dansa l-a arbitrat dupa o perioada de cinci etape de suspendare. In runda a sasea, acesta a facut praf meciul FC Brasov – Ceahlaul, scor 1-0, inventind penalty-ul din care Ilyes a adus victoria gazdelor. Atunci, Vasile Avram declara: „Dansa va reveni in Liga 1 doar dupa ce o sa demonstreze in diviziile inferioare ca merita sa arbitreze din nou pe prima scena. Este suspendat pe termen nelimitat”. Adica, fix cinci etape, pina in weekend, cind CCA a decis sa-l reactiveze, trimitindu-l la disputa din Stefan cel Mare.

*Dinu: „La un moment dat, fundasii laterali faceau marcaj la stoperi”*

Cornel Dinu a urmarit partida cu Gloria Bistrita de la masa presei, iar in pauza i-a transmis finului Ţalnar citeva dintre impresiile sale. „I-am oferit mici observatii care se vad din tribuna, legate de pozitia prea retrasa a aparatorilor, mai ales cei laterali. La un moment dat, acestia faceau marcaj la stoperi, lucru aproape hazliu”, a povestit Dinu. Vizionarea partidei alaturi de ziaristi are, insa, si riscul ei. Jurnalistii i-au observat reactia lui Dinu la schimbarea facuta de Ţalnar in minutul 65 (Bostina cu Djakaridja Kone): „Procurorul” si-a facut cruce, aruncind un prelung „Dooamne!”.

*Metode „petresciene”*

Stilul lui Dan Petrescu face prozeliti in Liga 1. Duminica seara, Ţalnar a cerut ca toti jucatorii care n-au evoluat deloc impotriva Bistritei, dar si cei cu minute putine jucate, sa treaca sub comanda preparatorului Constantin Niculae pentru o sedinta de alergari. Desi intra in categoria celor care au evoluat citeva minute duminica seara (doar 10), Claudiu Niculescu s-a uschit la dusuri impreuna cu titularii meciului, fentind, astfel, ordinul „Ţintarului”.

*Trei dinamovisti s-au cerut schimbati*

Chiar daca au evoluat putin spre deloc in meciul cu Galatasaray, trei dinamovisti n-au mai facut fata din punct de vedere fizic si in partida cu Gloria Bistrita. Duminica seara, Marius Alexe (59 de minute jucate pe „Ali Sami Yen”), Cristi Pulhac (n-a fost folosit) si Gabriel Bostina (45 de minute) s-au cerut schimbati inca de la pauza intilnirii. Antrenorul Cornel Ţalnar n-a efectuat prima inlocuire in minutul 63, Kone in locul lui Bostina, iar Alexe a mai rezistat inca trei minute (schimbat cu Zicu). Pulhac a fost lasat pe teren tot meciul cu Gloria.

Jucatorii dinamovisti au vrut sa-l atace pe arbitru in momentul in care au ajuns la vestiare. „Ne-ai nenorocit, ba! Iti bati joc de noi, n-ai pic de rusine?”, i-au strigat fotbalistii lui Ciprian Dansa, citiva dintre ei dorind sa intre in cabina arbitrilor pentru a transmite cit mai clar mesajul. Aflat in zona, Ionel Ganea i-a potolit imediat pe elevii lui Ţalnar, trimitindu-i la dusuri.