AcasăOldSimple coincidente

Simple coincidente

Sub Timpa, omul nr.1 al dinamovistilor a fost atacantul Andrei Cristea, un soi de „fiu ratacitor”. In februarie a.c, Dinamo l-a imprumutat – pentru returul de campionat 2008-2009 – la gruparea Poli Iasi. Evolutiile bune (dar si lipsa de forma a „virfurilor” din Stefan cel Mare) l-au readus pe Cristea la Dinamo, iar de ceva vreme, Andrei face furori in atacul „ciinilor”: goluri importante cu Slovan Liberec, Unirea Urziceni si FC Brasov, plus convocarea la echipa nationala.

Dinamo are probleme pe teren propriu, dar exceleaza in meciurile din deplasare, ocupind locul 3 intr-un clasament neoficial pe aceasta tema. Din cinci partide jucate „afara”, Dinamo a pierdut una singura, cistigind trei si remizind o data. Golaveraj: 6-1, 10 puncte din 15 posibile. Pe teren propriu, Dinamo a inregistrat doar doua victorii si un egal, pierzind de disputele cu International si Otelul. Golaverajul este pe zero: patru goluri marcate si tot atitea primite.

La Brasov, Ion Marin s-a aflat la primul meci pe banca lui Dinamo in calitate de antrenor confirmat. Daca la jocul cu Pandurii era doar interimar, acum „Sapaliga” este si in acte „principal” la Dinamo, dupa anuntul facut de Nicolae Badea la mijlocul saptaminii trecute.

Chiar daca a cistigat la Brasov, Dinamo a fost nemultumita de arbitrul de centru Cristi Balaj. Acesta a cintarit anapoda o faza din minutul 47, cind Ezequias (FC Brasov) l-a lovit cu cotul in figura pe dinamovistul Torje, in vazul tuturor. In loc de eliminarea brazilianului (apropo, pe Ezequias il mai cheama si Roosevelt), Balaj a dictat… fault in atac!?

Ca si rivala din Ghencea, nici Dinamo nu are parte de liniste in relatia cu suporterii. Demiterea lui Dario Bonetti a reaprins fitilul „ultrasilor”, suparati de fapt pentru ca actionarii au taiat finantarea … galeriei.

De ce se bucura dinamovistii atit de mult pentru victoria de la Brasov? Pentru ca au luat trei puncte pe terenul formatiei care n-a pierdut niciun meci acasa de la revenirea in Liga 1, adica din august 2008.
In tot acest interval, Brasovul a strins 13 victorii si 8 remize pe stadionul „Tineretului”.

Cristi Pulhac s-a accidentat in minutul 42 al partidei FC Brasov – Dinamo (0-1) si este in pericol sa rateze meciul de pe „Ali Sami Yen”, programat joi seara, in Europa League. Fundasul stinga al dinamovistilor va fi inlocuit, cel mai probabil, de Zie Diabate.

La fel ca rivala Steaua, Dinamo joaca joi impotriva unui adversar de top din Turcia. Cu trei puncte din doua partide in Europa League, bucurestenii trebuie sa nu piarda la Istanbul, cu Galatasaray, pentru a pastra sanse de calificare in primavara europeana.

Cine si-ar fi inchipuit ca paria din lotul Stelei, Dayro Moreno, va intra pe teren la Iasi? Raspuns: Stoichita! Cine si-ar fi inchipuit, insa, ca paria din lotul Stelei, Dayro Moreno, va si marca, deschizind astfel „ros-albastrilor” drumul catre victorie? Raspuns: nimeni! Dupa ce in vara a dezertat, fugind in Columbia, Dayro s-a intors dupa o luna, cu coada intre picioare, gestul sau atragind diminuarea drastica a salariului si retrogradarea la Steaua II. La „matineu”, Dayro a facut minuni si, dupa o lunga perioada de exil, Stoichita l-a reprimit la prima echipa, avind mai multa incredere in columbian decit predecesorul Bergodi. Redebutul lui Moreno a avut loc la Iasi, iar sud-americanul a deschis scorul in minutul 87, cu o executie de adevarat fotbalist.

Steaua este cea mai buna echipa de deplasare din Liga 1, avind patru victorii si un egal din cinci meciuri disputate, golaveraj 9-2. Celor 13 puncte strinse li se adauga numai cinci luate de pe teren propriu, acolo unde Steaua nu are decit o singura partida cistigata si doua remize, alte doua intilniri fiind pierdute.

La fel ca Ion Marin, si Mihai Stoichita a semnat contractul de antrenor abia saptamina trecuta. Astfel, la Iasi, „Lippi” a debutat oficial in calitate de „principal” al Stelei.

Si Steaua acuza arbitrajul. Brigada condusa de Marius Avram a anulat un gol perfect valabil inscris de Kapetanos, pe finalul primei reprize, la scorul de 0-0. Grecul se afla pe aceeasi linie cu ultimul aparator iesean, Cornel Buta, insa asistentul Iulian Radu a semnat eronat o pozitie de ofsaid.

Razboiul Gigi Becali – galerie s-a purtat si la Iasi, acolo unde „ultrasii” stelisti au afisat un banner cu mesajul „Angajam lunetist” si i-au cerut din nou lui Becali sa vinda echipa. Fanii veniti de la Bucuresti au provocat si citeva incidente in tribune, aruncind cu torte in sustinatorii Politehnicii.

Steaua a invins la Iasi, pe terenul unei echipe care, pina la infruntarea de duminica, nu incasase decit un singur gol acasa in stagiunea 2009-2010. Doar Parks (FC Timisoara) a mai punctat la Iasi, intr-un meci contind pentru etapa 2. In rest, Astra, Craiova si Ceahlaul au plecat din Copou fara sa inscrie. Cu Petre Grigoras pe banca, Politehnica are trei victorii, un egal si o infringere pe teren propriu.

Pawel Golanski a revenit intr-o partida oficiala dupa o pauza de 7 saptamini, dar n-a rezistat tot meciul. Fundasul de banda dreapta al Stelei a acuzat dureri puternice la genunchiul drept si a fost inlocuit in minutul 77 de catre Mihaita Plesan, alta revenire notabila. Sint sanse minime ca Golanski sa fie apt pentru confruntarea cu Fenerbahce.

Joi seara, Steaua incearca sa obtina prima victorie din Europa League. Adversatrul din hencea se numeste Fenerbahce Istanbul, cea mai iubita formatie din Turcia. Fotbalistii lui Stoichita n-au marcat niciun gol in grupa H, bifind doua remize albe cu Sheriff Tiraspol si Twente.