AcasăOldDragulescu, una pe zi

Dragulescu, una pe zi

*Simbata a luat medalie de aur la sol, ieri a cistigat-o la sarituri*

Marian Dragulescu a cistigat, ieri, medalia de aur in finala de la sarituri, la Campionatele Mondiale de gimnastica de la Londra, obtinind astfel cel de-al doilea titlu mondial dupa izbinda de simbata, de la sol. Dragulescu a avut doua sarituri reusite, care i-au adus notele 16.550 si 16.600. Locul secund a fost ocupat de un alt român, Flavius Koczi, acesta obtinind medalia de argint cu o medie de 16.337. Podiumul a fost inchis de rusul Anton Golotuskov (16.287).

2 medalii a obtinut delegatia României la precedenta editie a Campionatelor Mondiale de gimnastica, din 2007, doar ca ambele au fost de argint (birna/ Steliana Nistor si sarituri / Daniel Popescu).

*Ortiz a cazut in cap*

Gimnasta columbiana Jessica Gil Ortiz a suferit, ieri, o accidentare grava in finala probei de sol din cadrul Mondialelor de la Londra. In momentul in care se pregatea de o diagonala, Gil Ortiz a ratat aterizarea si a cazut exact in cap. Desi socul a fost crunt, sportiva a reusit sa se ridice in genunchi. Ea a fost scoasa din sala pe targa, avind gitul imobilizat.