AcasăOldVettel a facut 69

Vettel a facut 69

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a cistigat, ieri, Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, antepenultima etapa a Campionatului Mondial – editia 2009. Vettel a fost urmat in ordine de Jarno Trulli (Toyota), Lewis Hamilton (McLaren Mercedes) si Kimi Raikkonen (Ferrari). Au mai punctat: Nico Rosberg (Williams), Nick Heidfeld (BMW-Sauber), Rubens Barrichello (Brawn GP) si Jenson Button (Brawn GP). Astfel, Sebastian Vettel continua sa spere la cucerirea titlului mondial. Germanul a redus distanta de la 25 la 16 puncte fata de liderul clasamentului, Jenson Button (Brawn GP). Este cea de-a treia victorie din 2009 pentru Vettel. Cursa de ieri a fost una putin spectaculoasa. Vettel s-a impus categoric la Suzuka, conducind din primul pina-n ultimul tur. In aceste conditii, interesanta a fost doar lupta pentru locul doi, data intre Hamilton si Trulli, cistig de cauza avind italianul, care l-a depasit pe campionul mondial en-titre dupa a doua intrare la boxe. Jenson Button si Rubens Barrichello, pilotii liderului clasamentului constructorilor, Brawn GP, au avut evolutii modeste la Suzuka, „stringind” impreuna numai trei puncte. Button, plecat al zecelea de pe grila, a terminat cursa pe locul 8, in timp ce Barrichello (al saselea pe grila) s-a situat imediat in fata colegului sau. Cei doi ar mai fi avut nevoie de un punct pentru a sarbatori cistigarea campionatului constructorilor.