La lumina zilei, scorul electoral al PDL arata si mai rau. In urma numaratorilor oficiale, USL cucerea din ce in ce mai multe redute democrat-liberale.
Chiar daca scorurile astronomice ale USL, gen 60-70%, vehiculate de unii si de altii in ziua votului, nu s-au confirmat, liberalii si social-democratii nu stau deloc rau. Astfel, potrivit rezultatelor furnizate de BEC, USL a primit 49,31% din voturile pentru presedintii de Consilii Judetene, PDL a obtinut 15,46%, iar PP-DD – 8,33%. In ceea ce priveste situatia pe primari, la nivelul tarii, inclusiv in sectoarele din Capitala, USL a primit 43,93% din voturile alegatorilor, PDL – 15,17%, iar PSD a obtinut 10,6%. Cu alte cuvinte romanii au sanctionat ca niciodata fostul partid de guvernamant, votul de duminica fiind cel mai negativ din istoria politica a ultimilor 22 de ani. Rand pe rand, lideri importanti ai PDL au fost nevoiti sa-si recunoasca infrangerea. Este cazul lui Gheorghe Flutur, Florin Popescu sau Mircea Man. Lovitura a fost atat de puternica, incat unii dintre pedelisti au uitat de propriile lor necazuri si au inceput sa planga de mila colegilor. Este cazul liderului PDL Bistrita, Ioan Oltean, care a declarat ca ceea ce i s-a intamplat lui Flutur este nedrept. Mai putin impresionat de esecul democrat-liberalilor pare a fi insa presedintele Traian Basescu. Fara sa intre prea mult in detalii, seful statului s-a limitat doar l-a o singura declaratie „Fereasca Dumnezeu de mai rau!” Pana sa-si intre Divinitatea in rolul de agent electoral al PDL, USL a acaparat harta localelor.
MUNICIPIUL BUCURESTI
USL – 54,82%
PDL -15,98%
Sorin Oprescu – 56,19%
Silviu Prigoana – 15,96%
Judetul Alba
Consiliul Judetean
Ion Dumitrel (PDL) – 47,54%
Teodor Atanasiu (USL) – 38,30%
PDL – 47,13%,
USL – 36,97%,
Primaria municipiului Alba Iulia
Mircea Hava (PDL) – 49,61%
Calin Potor (USL) – 36,32%
Consiliul Local Alba Iulia
PDL -10 mandate
USL – noua mandate
PP-DD – doua mandate
Judetul Arad
Consiliu Judetean
Ioan Cristina (USL) – 41,73%
Nicolae Iotcu (PDL sustinut de MC-L) – 36,10%
USL – 42,47%
MC-L -36,22%
Primaria Arad
Gheorghe Falca (PDL) – 47,32%
Lia Ardelean (USL) – 28,97%.
Consiliul Local
MC-L – 39,28 %
USL – 33,29%
Judetul Arges
Consiliul Judetean
Constantin Nicolescu (USL) – 60,25%
Mircea Andrei (PDL sustinut de AAM) -21,08%
USL – 61,22%
AAM – 18,08%
Primaria Pitesti
Tudor Pendiuc (USL) -70%
Daniel Dragomir (AAM) – 15%
Judetul Bacau
Consiliul Judetean
Dragos Benea (USL) -60,95%
Constanti Scripat (PDL) – 17,46%
USL – 60,17%
PDL – 19,15%
Primaria Bacau
Romeo Stavarache – 58%
Cristi Manolache (PER) – 12%
Consiliul Local
USL – 24,21%
PSD – 19,47%
Judetul Bihor
Consiliul Judetean
Cornel Popa (PNL) – 45,42%
Radu Tirle (PDL) -23, 13%
USL – 44,43%
PDL – 22,87%
Primaria Oradea
Ilie Bolojan (PNL) – 66,08%
Cseke Attila Zoltan (UDMR) – 18,87%
Consiliul Local
USL – 57,45%
UDMR – 17,32%
Judetul Bistrita-Nasaud
Consiliul Judetean
Radu Moldovan (USL) – 44%
Vasile Bors – 39%
Primaria Bistrita
Ovidiu Cretu (USL) – 47,83%.
Vasile Moldovan (PDL) – 29%
Judetul Botosani
Consiliul Judetean
Florin Turcanu (USL) – 51,38%
Mihai Tabuleac (Miscarea pentru Botosani) – 31,11%.
USL – 51,33%
Miscarea pentru Botosani – 31,28%
Primaria Botosani
Ovidiu Portariuc (USL) – 47,27%
Catalin Flutur (PDL – Miscarea pentru Botosani) – 39,99%
Consiliul Local
USL – 49,14%
Miscarea pentru Botosani – 31,56%
Judetul Brasov
Consiliul Judetean
Aristotel Cancescu (PNL) – nu s-a centralizat
Primaria Brasov
George Scripcaru (PDL) – 44,93%
Catalin Leonte (USL) – (40,16%)
Consiliul Local
USL – 12 mandate
PDL – 9 mandate
Judetul Braila
Consiliul Judetean
Gheorghe Bunea Stancu (PSD) – 45,52%
Sergiu Diacomatu (independent) – 39,47%
USL- 45,99%
PP-DD – 19,60%
Primaria Braila
Aurel Simionescu (PSD) – 51%
Simona Draghincescu – 11%
Consiliul Local
USL – 14 mandate
PP-DD – patru mandate
Judetul Buzau
Consiliul Judetean
Cristi Bagiu (PNL) – 48,41%
Cezar Preda (PDL) – 22,15%
Primaria Buzau
Constantin Boscodeala – 80%
Paul Negoita (independent) – 10%
Consiliul Local
Judetul Calarasi
Consiliul Judetean
George Raducu Filipescu (PNL) –
Primaria Calarasi
Daniel Stefan Dragulin (USL) -70%
Nicolae Dragu (UNPR) –
Consiliul Local
Judetul Caras-Severin
Consiliul Judetean
Sorin Frunzaverde (USL) – 65%
Paul Purea (PP-DD) 15,3%
USL – 66,38%
PPDD -11,76%
Primaria Resita
Mihai Stepanescu (USL) 60%
Valentin Blanariu (PP-DD) 10%
Consiliul Local
USL – 13 mandate
PP-DD – cinci mandate
Judetul Cluj
Consiliul Judetean
Horia Uioreanu (USL) – 39,17%
Alin Tise (PDL) – 36,93%.
Primaria Cluj
Emil Boc (PDL) – 40,03%
Marius Nicoara (USL) – 38,97%
USL a anuntat ca va contesta rezultatele votului pentru Primaria Cluj
Judetul Covasna
Consiliul Judetean
Tamas Sandor (UDMR) – 70 %
Primaria Sfantu Gheorghe
Antal Arpad (UDMR) – 80%
Madalin Guruianu (PNL) – 11%
Consiliul Local
UDMR – 14 mandate
PPMT – doua mandate
Judetul Constanta
Consiliul Judetean
Nicusor Constantinescu (USL) – 61%
Florin Gheorghe (PDL) – 13,96%
USL – 62,21%,
PDL – 13,89%
Primarie constanta
Radu Mazare (USL) – 65%
Consiliul Local
USL -46,96%
PDL – 18,23%
Judetul Dambovita
Consiliul Judetean
Adrian Tutuianu (USL) – 52,24%
Florin Popescu (PDL) – 38,25%
USL – 51,44%
PDL -37,9
Potrivit rezultatelor 1%.
Primaria Targoviste
Gabriel Boriga (PDL) – 43, 4 %
Gabriel Grozavu (USL) – 41%
Judetul Dolj
Consiliul Judetean
Ion Prioteasa (USL) – 59%
Stefan Stoica (PDL) – 29,53%
USL 55,36 %,
PDL 31,21%
Primaria Craiova
Lia Olguta Vasilescu (USL) – 45,4%
Antonie Solomon (UNPR) – 41%
Consiliul Loca
lUSL -51,7%
PDL – 11%
Judetul Galati
Consiliul Judetean
Nicolae Dobrovici-Bacalbasa(USL) -64,54 %
Eugen Chebac(APP) -21,66%
USL – 62,11%
APP -21,08 %
Primaria Galati
Marius Stan -48,7%
Nicusor Ciumacenco (independent) – 22,3%
Consiliul Local
USL 19 mandate
PP-DD- cinci mandate
APP -trei mandate.
Judetul Giurgiu
Consiliul Judetean
Vasile Mustatea (USL) – nu s-a centralizat
Primaria Galati
Nicolae Barbu (independent) – 62%
Lucian Iliescu (USL) – 32%
Judetul Gorj
Consiliul Judetean
Ion Calinoiu (USL) – 58,95%
Ion Ruset (PDL) -17,72%
USL -59,14%,
PDL -17,15%,
Primaria Targu-Jiu
Florin Carciumaru (USL) – 71,6 %.
Consiliul Local
USL – 16 mandate
PP-DD – trei mandate
Judetul Harghita
Consiliul Judetean
Borboly Csaba (UDMR) 69,92%
Salamon Zoltan (PCM) – 10,3%
UDMR – 67,86%
PCM -10%
Judetul Hunedoara
Consiliul Judetean
Mircea Ioan Molot (USL) – 44%
Mircia Muntean (USP- UNPR) – 30%
Primaria Deva
Marginean Petru (USL) – 51,3% (rezultate partiale)
Dorin Gligor (USP- PDL) -23%
Judetul Ialomita
Consiliul Judetean
Vasile Silvian Ciuperca (USL) – 70%
Primaria Slobozia
Alexandru Stoica (USL)- 55%
Judetul Iasi
Consiliul Judetean
Cristian Adomnitei (USL) 64,12%
Petru Movila (PDL) – 14,75%
USL -64,78%
PDL – 14,14%
Primaria Iasi
Gheorghe Nichita (USL)- 64,12%
Tudor Ciuhodaru (Alianta pentru Iasi) – 14,3%
Consiliul Local
USL – 19 mandate
PDL – cinci mandate
Judetul Ilfov
Consiliul Judetean
Marian Petrache (USL) – 60%
Primaria Buftea – nu s-a centralizat
Judetul Maramures
Consiliul Judetean
Zamfir Ciceu(USL) – 51,22%
Mircea Man (PDL) – 21%
Primaria Baia Mare
Catalin Chereches (USL) – 86,03%
Stefan Pop (PDL) – 5%
Consiliul Local
USL – 63%
PDL +UNPR – 9%
Judetul Mehedinti
Consiliul Judetean
Mihai Stanisoara (PDL – Miscarea pentru Noul Mehedinti)- 44,33%,
Adrian Duicu 9USL) – 42,42%
MNM – 41,93%
USL – 40,32%
Primaria Drobeta – Turnu Severin
Constantin Gherghe ( PDL –MNM) 58%
Marius Screciu (USL) – 25%
Judetul Mures
Consiliul Judetean
Ciprian Dobre (USL) 35,04%,
Lokodi Edit Emoke (UDMR) – 32,99%
Primaria Targu Mures
Florea Dorin (Alianta pentru Mures) – 54,04%
Gyorgy Frunda (UDMR) -37,26%
Judetul Neamt
Consiliul Judetean
Culita Tarata (Aliantei A.P.E.L. PDL-UNPR-PNTCD)
Primaria Piatra Neamt
Gheorghe Stefan (PDL) – 20.800 de voturi
Vasile Dragusanu (USL) – 17.580 de voturi
Judetul Olt
Consiliul Judetean
Paul Stanescu (USL) – 60%
Primaria Slatina
Darius Valcov (USL) – 70%
Judetul Prahova
Consiliul Judetean
Mircea Cosma (USL) 55%
Adrian Dobre(PDL) – 32,97%
USL – 51,42%
PDL -31,12%
Primaria Ploiesti
Iulian Badescu (USL) – 48%
Andrei Volosevici (PDL) – 26,18%
Candidatul PDL a anuntat ca va contesta rezultatul votului
Judetul Satu-Mare
Consiliul Judetean – nu s-a centralizat
Primaria Satu Mare
Dorel Coica (USL) – 26.505 voturi
Iuliu Ilyes (UDMR) – 20.519 voturi
Judetul Salaj
Consiliul Judetean
Tiberiu Marc (USL) – 44%
Csoka Tiberiu (UDMR) -22 %
Primaria Zalau
Radu Capilnasiu (USL) – 58,1%
Ioan Abrudan (PDL) – 15%
Judetul Sibiu
Consiliul Judetean
Ioan Cindrea (PSD) – 43,12%
Cornel Stirbet (PDL) – 23,02%
USL – 42,04%
PDL – 24,17%,
Primaria Sibiu
Klaus Johannis (FDGR) 82,2%
Judetul Suceava
Consiliul Judetean
Catalin Nechifor (USL) – 44,96%
Gheorghe Flutur (PDL) – 42,34%
USL – 46,72%
PDL – 36,2%,
Primaria Suceava
Ion Lungu (PDL) – 21.953 voturi
Alexandru Baisanu (USL) – 20.952 de voturi
Judetul Teleorman
Consiliul Judetean
Liviu Dragnea (USL) – 69,6%
Teodor Nitulescu (Alianta pentru Teleorman, PDL-PNTCD) – 19,92%.
USL – 68,52%
Alianta pentru Teleorman, PDL-PNTCD – 21,39%
Judetul Timis
Consiliul Judetean
Titu Bojin (USL) – 48,24%
Constantin Ostaficiuc (PDL) – 27,64%.
USL – 47,5%
PDL – 26,28%
Primaria Timisoara
Nicolae Robu (USL) – 49%
Adrian Orza (PNTCD) – 22%
Consiliul Local
USL – 15 mandate
PDL – 5 mandate
Judetul Tulcea
Consiliul Judetean
Horia Teodorescu (USL) – 53%
Victor Tarhon (PDL) – 28,55%.
Primaria Tulcea
Constantin Hogea (PDL) – 52,9%
Trifon Belacurencu – 30,2%
Judetul Vaslui
Consiliul Judetean
Dumitru Buzatu (USL) – 59,2%
Dan Marian – 23,56%.
USL – 59,78%
PDL – 22,93%
Primaria Vaslui
Vasile Paval (USL) – 79%
Marius Arcaleanu (PDL) – 8%
Consiliul Local
USL – 16 mandate
PDL – 3 mandate
Judetul Valcea
Consiliul Judetean
Ion Cilea (USL) – 69%
Primaria Ramnicu Valcea
Emilian Francu – 42%
Romeo Radulescu -28%
Judetul Vrancea
Consiliul Judetean
Marian Oprisan (USL) – 73,7%
USL – 66,56%.
Alianta pentru Vrancea – 17,15%