AcasăEditorialRazvan Ioan BoanchisTorționarii vor avea statui în România

Torționarii vor avea statui în România

1. Aveam emoții, dar trebuie să ne liniștim, pentru că stăm foarte bine. Parlamentarul Ionuț Moșteanu, purtător de cuvânt al USR, ne-a asigurat că „Partidul o susține pe Clotilde Armand pentru un nou mandat la Sectorul 1.” E bătălie mare acolo între useriștii liberali și useriștii progresiști, nu înțelegem noi, nu ne băgăm. Citind, însă, cartea „USR, Nașterea și patologiile unui partid, mărturii din culise”, aflăm, la pagina 49, că domnului Moșteanu i se spune, în USR, „deputatul cu două CV-uri, care nu mai știe ce facultate a terminat.” Și ce-i așa grav? Nu e primul userist care s-a rătăcit prin viața lui. Clotilde e primăreasă și se crede procuror. Iar primarul Capitalei ar trebui întrebat zilnic „Nicușor, știi ceva despre tine?”

2. În 1990, la meciul cu  Argentina lui Maradona, Cristian Țopescu a spus, la TVR, în direct, „în seara asta Dumnezeu este român.” Astăzi pare deplasat, dar atunci mergea. Veneam după 40 și ceva de ani de ateism. În 1991, la meciul cu Scoția de la București, Hagi trebuia să bată un penalty, în minutul 75, la scorul de 0 – 0. Țopescu a zis „hai, Gică Hagi, să te ajute Dumnezeu!” Casetele există, verificați Arhiva Replay a TVR. Au trecut 30 și ceva de ani de atunci și ne-am întors la un ceaușism modificat în rău, dacă puteți accepta formularea. Pe o centură de socializare am găsit pagina „Gândesc logic, sunt ateu”. Titlul e izbutit, dar și mai bine ar fi sunat „Gândesc scatologic, sunt derbedeu.” A fost doar o sugestie, să nu vă supărați pe mine! Pe pagina aia, Iisus e apelat cu „Boss”, Arsenie Boca e considerat pușcăriaș, un rus care a dat foc unei biserici e omagiat, iar postările hapciupalitice sunt nimic pe lângă duioasele comentarii. Torționarii din anii ’50 erau blajini față de ăștia. Cred că în scurt timp Vișinescu va avea statuie.

3. În 2006, Steaua a pierdut calificarea în finala Cupei UEFA în ultimul minut al returului cu Middlesbrough. Ce înjurături, ce ironii în presă! Tot în ultimul minut a fost egalată echipa națională, în Danemarca, și a pierdut o calificare la Euro 2004. Atunci ne-a furat un arbitru, Urs Meier, dar numărătorii noștri de cornere au spus că e contraproductiv să dăm vina pe un arbitru elvețian foarte cinstit. Azi, ultimul minut al șanselor noastre destrămate e primul minut când adversarul are mingea și vine spre poarta noastră. Dar se poate și mai rău. În curând vom lua gol și în pauza meciului.