AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuSuperliga și niște arbitri... iluștri necunoscuți!

Superliga și niște arbitri… iluștri necunoscuți!

Primul meci al Etapei a 24-a s-a desfășurat vinerea trecută la Ovidiu, unde trupa de juveți a lui Mititelu a mers cu gândul să rupă inima târgușorului care a primit acest nume în semn de omagiu adus poetului roman Publius Ovidius Naso, ajuns pe meleagurile Tomisului (Constanța de azi) ca urmare a exilării lui de către împăratul Augustus. Dorința oltenilor însă nu s-a concretizat, chit că au practicat un fotbal frumos și spectaculos pe alocuri, fiindcă Ronaldo Deaconu a înscris golul victoriei, pentru Farul, încă din minutul 8. E de consemnat însă că băieții din Cetatea Banilor s-au supărat nespus, întrucât au fost vitregiți de o lovitură de la 11 metri (minutul 75), ce trebuia acordată de „fluiericiul” ilustru necunoscut Andrei Moroiță la faultul grosolan al lui Dussaut asupra „oltenașului” Compagnucci. Dar nici arbitrul din teren, nici VAR-ul nu au luat în seamă cotonogeala, tăcând mâlc! Așa că alde Bauza au plecat acasă fluierând a pagubă!

*A doua zi, UTA, venită în sfârșit din bejenie pe propriul teren, a dat piept cu Sepsi, câștigătoare a partidei din etapa anterioară cu 6-0! A fost un meci de infarct, cu grave greșeli de arbitraj și cu un gol anulat, încheiat cu victoria arădenilor (2-1). Încă un arbitru ilustru necunoscut, Florin Andrei, a dat cu bâta în baltă, inventând un penalty, anulând altul și conducând partida de parcă băuse ceai de mac. Cu toate astea, elevii lui Rednic au meritat victoria, fiindcă au jucat cu multă dăruire.

*Seara, Oțelul și Petrolul au dat la pace, „promovând” spectacolul unui meci nul! Ocazii au fost ele câteva, dar degeaba, mingea nu a ajuns în nicio plasă.

*Tot sâmbătă s-a disputat și un al treilea meci al zilei: Dinamo-Rapid. Dinamo a jucat foarte bine, dominându-i pe feroviari, doar că s-a dovedit deficitară la finalizare, giuleștenii ferindu-se cu succes de „mușcăturile” „câinilor”! Mai mult chiar, după ce în prima repriză fiecare dintre combatante marcase un gol, rapidiștii au reușit in extremis (în minutul 91) să câștige cu scorul de 2-1! Bucurie mare pe fanii de sub Pod, dar îngrijorarea se vedea pa fața lui Bergodi, în ciuda izbânzii care i-a ridicat echipa pe locul al doilea al clasamentului. E de semnalat prezența în poarta Rapidului a lui Marian Aioani, înlocuitorul lui Horațiu Moldovan, plecat la Atletico Madrid. Și ar mai fi de zis că arbitrul Găman a avut în fluier bila vișinie care țiuie în ritm… Rapid!

*Duminică, o altă zi umflată cu pompa de alde Burleanu, care au planificat iarăși trei meciuri. La Sibiu, jucând cu echipa lui Măldărășanu, FC Botoșani ne-a lăsat să bănuim că victoria din etapa trecută împotriva celor de la CFR Cluj, cu 1-0, a fost doar un foc de paie. Pierzând cu 2-0, botoșănenii se țin cu… strășnicie de ultimul loc al campionatului!

*La Iași, trupa lui Neluțu Sabău, U Cluj, după o opoziție de lăudat, a încasat, în minutul 86, de la Sergiu Buș, golul înfrângerii. Resemnat, antrenorul clujean s-a retras discret din terenul de pe Bahlui.

*Ultima partidă a zilei de duminică s-a disputat la Craiova, între nepoții lui Sucă și simbriașii lui Gigi din Pipera. Meci agitat, cu destule contre, dar la limită, cu trei goluri înscrise de bucureșteni, care, spre veselia viitorului călugăr Becali, defilează în actuala ediție de campionat. De această dată, Mitriță, un jucător excelent, și ai săi au rămas repetenți și, ca urmare a punctelor acumulate (34, față de 50 ale FCSB), nu mai pot spera la pocalul de aur! În schimb, Rapidul, chiar dacă mai zdrăngăne uneori pe la trecerea macazurilor, rămâne în cursă! Arbitrul întâlnirii de la Craiova, Marcel Bârsan, se pare că înaintea intrării pe teren a băut o cafea cu multă cofeină, altfel n-ar fi fost atât de nervos, de parcă îi căzuse cheia de la mașină în canal! Iritat la culme, a arătat din start cartonașe cam anapoda. Dar și ceilalți arbitri posesori de fluier și cartonașe, ajunși pe terenurile patriei, dau a se crede mici Dumnezei! „Mici” este însă cuvântul-cheie care îi caracterizează!