Simplonul de Giulești

După ce și-au umplut „rezervoarele” cu oxigen și, chipurile, s-au spetit în pregătirea de iarnă, fotbaliștii noștri și-au început periplul în miez de Gerar, lună care, în fapt, s-a dovedit blândă precum zilele lui april. „Cavalcada” s-a pornit cu meciul de sub Dealul Feleacului, unde studenții clujeni, școliți de „profesorul” Ioan Sabău, au luptat, pe o toloacă mlăștinoasă, cu încăpățânații „voluntari” ai lui Ciobotariu. Meciul a fost influențat de noroiul de pe teren, întreținut de o ploaie deasă ca pe vremea lui Noe, dar s-a jucat cu multă râvnă, eforturile celor două formații aducând trei reușite consemnate pe tabela de marcaj. Zeița norocului a zâmbit clujenilor, care au câștigat cu 2-1, spre ciuda antrenorului ilfovean, el apreciind că poate nu ar fi pierdut dacă, în minutul 48, unul dintre jucătorii lui de bază, Meleke, nu ar fi primit cu ușurință, de la arbitrul Marcel Bîrsan, al doilea cartonaș galben.

*A doua partidă a zilei de vineri s-a disputat pe stadionul din Giulești, unde trupa lui Adi Mutu a primit vizita băieților lui Bergodi. Mai toți fanii de sub Podul Grant se așteptau la o încercare anevoioasă pentru rapidiști, cunoscând tenacitatea și tehnica fotbaliștilor de la Sepsi, numai că „vișiniii”, din doi timpi și trei mișcări, le-au luat maul covăsnenilor, înscriindu-le, în mai puțin de douăzeci de minute, trei goluri prin merituosul Dugandzic. Geaba apoi oaspeții au dat iama prin terenul „acarilor”, fiindcă nu s-au putut lipi de niciun gol. Singura realizare mai acătării, doar de o juma’ de laudă, a fost un șut în bară, al lui Tudorie, spre finalul meciului. Astfel, croato-rapidistul Dugandzic a rămas eroul meciului, cu un „hat-trick” înscris în palmares. Cum tot el a trimis, în repriza a doua, o minge în bară, succesul lui putea fi de pomină! Victoria giuleștenilor a fost pe deplin meritată, ei au jucat în viteză, cu schimburi de locuri surpriză, creându-și numeroase ocazii. Ardelenii au păstrat minute bune balonul, dar nu au reușit să spargă reduta gazdelor. Un suporter bătând în tobe și înfășurat în steagul vișiniu cânta după încheierea meciului: „Feriți, vine simplonul de Giulești!”. Anunț, amenințare, premoniție, cine poate ști?

*A doua zi, sâmbătă, după-amiază, la Mioveni, petroliștii lui Nae Constantin ar fi avut ocazia să profite de insuccesul celor de la Sepsi și să se instaleze în play-off, în locul acestora, dar dârzenia fotbaliștilor conduși (din această etapă) de Nicolae Dică nu le-a permis. Ba, mai mult, argeșenii au câștigat partida, mulțumită golului înscris, în prima repriză, de Bogdan Rusu, cel mătrășit de Becali din ograda sa. Prin minutul 96, găzarilor le-a apărut în zare un balon de oxigen: o lovitură liberă de pe la treizeci de metri! Ea a fost executată de Budescu, dar maestrul acestor faze a trimis, din păcate, mingea în pieptul unui adversar, ratând astfel obținerea măcar a unui scor de egalitate!

*Seara, la Botoșani, trupa oltenilor de pe Jiu s-a confruntat cu echipa locală, fiecare dintre combatante dorind să-și concretizeze speranțele: juveții jinduind la un loc mai bun în clasamentul primelor șase, iar elevii lui Flavius Stoican căutând să scape de locul antepenultim. Craiovenii, după ce au realizat la începutul partidei vreo două „șarje” periculoase, au fost loviți brusc de efectele produse de musca țețe, lăsând în custodia gazdelor jocul. Acestea n-au stat mult la tocmeală și s-au pus pe treabă, atitudine încununată de succes, Mailat marcând în minutul 36. De altfel, întreaga primă repriză a cam fost la discreția botoșănenilor. În mitanul al doilea, abia pe la jumătatea lui, elevii lui Neagoe, alias Geană, au simțit efectul cafelei din pauză, atacând continuu, însă apărarea gazdelor, în frunte cu bătrânul Șeroni, a rezistat. La sfârșitul partidei, din motive de enervare cumplită a portarului-juvete Arlauskis, s-a iscat un scandal, cu greu potolit de arbitrul Radu Petrescu. Prin această înfrângere, Universitatea a capotat lamentabil, pierzând trei puncte importante, ceea ce o îndepărtează de câștigarea titlului mult-visat de nepoții lui Sucă.

*Duminică, FCU Craiova (a lui Mititelu) a primit vizita „textiliștilor” arădeni. După un început bun, în care au și marcat, oltenii s-au lăsat, în partea a doua a meciului, pe tânjală, dându-le astfel ghes ardelenilor să pună osul la treabă și, până la urmă, să egaleze. Scorul de 1-1 nu mulțumește pe niciuna dintre echipe, care, în clasament, stau pe ghimpi. După terminarea partidei, Adrian Mititelu a sărit gardul la suporteri cu gând să se bată cu ei! De parcă aceia erau de vină că alde Bauza au jucat, în mitanul al doilea, ca niște… cizme!

*Seara, la Sibiu, întâlnirea dintre Hermannstadt și FCSB a început pe o ceață s-o tai cu cuțitul. Pe teren era un fel de baba-oarba, dar, făcându-i-se milă, probabil, lui Dumnezeu de noi, privitorii la tv, aburul ăla dens s-a ridicat încet-încet, ca prin minune, destul ca apoi să se poată vedea un meci, din păcate, anost, fără nerv, lipsit de orizont, pe care bucureștenii l-au câștigat cu 1-0, mulțumită golului înscris de Omrani în minutul 75. Cum sibienii au jucat mai ca lumea, se poate spune că, din confruntarea cu pricina, ei au ieșit păgubiți. Becali ar trebui să le mulțumească lui Târnovanu și Dawa, care au salvat echipa de la umilință. Cât despre jocul „roș-albaștrilor”, mai bine să tăcem!