Pomana franțuzului

Joi, la Londra, pe o ploaie ca în timpul diluviului, căzută ca un potop de lacrimi venite din cer să deplângă plecarea în veșnicie a reginei care a stăpânit, ca nimeni altcineva, șaptezeci de ani insulele britanice, trupa lui Dică s-a luptat din răsputeri cu dârzenia englezilor de la West Ham, în cadrul Grupei B a Conference League.

Românașii noștri, în pofida valorii teamului britanic, au ținut piept cu eroism atacurilor engleze, dar, din nefericire, asta s-a întâmplat doar șaptezeci de minute. Ba chiar, în minutul 34, după o țesătură inspirată, terminată cu o pasă de arhitect a lui Olaru, Cordea a înscris, spre stupefacția zecilor de mii de fani londonezi aflați în tribune să-și susțină echipa. Meciul părea să se îndrepte spre acest rezultat, cumva neașteptat, de 1-0 pentru FCSB, însă, în minutul 69, arbitrul francez Benoit Bastien s-a pus de-a curmezișul acestei stări de lucruri, și fără să clipească a făcut o pomană de zile mari gazdelor, dictând o lovitură de la 11 metri în favoarea lor, la un fault în atac produs de Cornet împotriva portarului Târnovanu, care ieșise să prindă mingea, situație văzută și din avion! Dar monseur Bastien a spus „basta” la protestele justificate ale fotbaliștilor bucureșteni, impunând hotărât decizia sa. Și de aici fața jocului s-a schimbat! Elevii lui David Moyes au prins curaj, iar Dică a făcut două schimbări total neinspirate, înlocuind doi dintre fotbaliștii care jucaseră foarte bine, pe Olaru și Compagno.

Suplinitorii lor, Octavian Popescu și Miculescu, au fost aproape inexistenți, prezența lor defectând, de fapt, angrenajul echipei, care se prezentase mai mult decât bine. A venit apoi cel de-al doilea gol al englezilor, în minutul 75, când tânărul decar Popescu a comis o respingere greșită, speculată de Antonio, care l-a servit pe coechipierul său Emerson, acesta marcând cu ușurință (2-1). A urmat și golul al treilea al gazdelor, datorat tot neinspiratului antrenor al „roș-albaștrilor”, care l-a schimbat pe Dawa cu Haruț, acesta din urmă fiind martor la golul înscris de Antonio în minutul 90. Și astfel s-a încheiat partida (3-1) ce putea fi o surpriză (plăcută pentru noi), dar s-au opus generosul franțuz Benoit, cu decizia acelui penalty-pomană și, de ce să nu recunoaștem, Dică (desigur, fără voia lui), prin schimbările fără rost operate de el, care au dereglat mecanismul ce a funcționat perfect în primele șaptezeci de minute ale meciului! Păcat!

*Tot joi, în Kosovo, CFR-ul lui Dan Petrescu, prezentându-se lamentabil, a pierdut două puncte prețioase în fața unei echipe de duzină: Ballkani. A fost chin mare pentru fotbaliștii clujeni pe gazonul din Priștina, ei părând o echipă de somnambuli, înțepați de musca țețe, căci au jucat fără vlagă, lipsiți de vreun dram de dorință, retrași cu posteriorul în poartă și alergând în dorul lelii! Văzând kosovarii cu cine au de-a face, au îndrăznit să paseze și să înainteze cât mai insistent spre poarta ardeleanului de pripas Scuffet, iar atitudinea lor s-a încununat cu un gol (minutul 65). Și după cum decurgeau lucrurile, tot microbistul credea că așa se va termina excursia clujenilor, în paguba lor, în țara ex-iugoslavă. Doar că se mai întâmplă și minuni, fiindcă, în minutul 91, portarul „bursucilor” a trimis mingea în careul adversarilor și, la o bâlbâială între doi fundași ai trupei Ballkani, Yuri a înscris golul egalării. Drept e să recunoaștem că băieții de pe Someș au fost mângâiați de noroc! Să sperăm însă că, în partidele viitoare ale campioanei noastre, Petrescu va drege lucrurile și nu va aștepta să apară tot soiul de minuni!

*De vineri a început etapa a zecea. Primul meci, FC Botoșani-UTA s-a încheiat cu victoria elevilor lui Ilie Poenaru (2-1), stricându-i dispoziția botoșăneanului Teja!

*La ora când părinții le confiscă tabletele copiilor și-i trimit la culcare, pe Arena Națională s-a pornit iureșul descreieraților, ziși suporteri-fani, care s-au bătut cu pumnii, cu scaune smulse din șuruburi, cu bâte și alte „armamente”, de credeam că e revoluție, din loviturile lor nescăpând nici oamenii de ordine și nici măcar jandarmii! Așa-zisul derby, dintre Steaua și Dinamo, din liga secundă, a început cu vreo opt minute mai târziu, din pricina prezenței pe teren a câtorva zeci de petarde și fumigene aruncate fără noimă de ambele tabere. Arbitrul întâlnirii se uita nedumerit, neștiind ce să facă, iar doi oameni cu mănuși împrumutate de la pompieri și niște parpalace fosforescente adunau de zor într-o găleată, luată din rastelul cu trusa pentru incendii, proiectilele aprinse ale „bravilor” suporteri! Meciul nu a strălucit, în prima repriză Dinamo fiind mai sprintenă, iar în mitanul al doilea Steaua mișcându-se mai bine. Toată tevatura, cu trânteli și bușituri de zile mari între drăguții de jucători, s-a încheiat cu victoria elevilor antrenorului Oprița (scor 2-1), veșnic agitat, de parcă s-ar afla pe un ring de box. Cred că oficialii FRF, privind „luptele” cu jandarmii, de vineri seară, și vandalizarea Arenei Naționale de către huliganii ziși „ultrași”, nu va mai aproba celor două echipe să joace pe acest teren, care a fost construit pentru desfășurarea competițiilor sportive, și nu pentru bătăi ca în cârciuma „Șapte păcate”!

*Sâmbătă a continuat caruselul… Superligii. La ceas de noapte, în Bănie, s-au întâlnit FCU Craiova și Rapid. Jucând ca la carte, oltenii i-au plimbat pe acari pe tot terenul până i-au amețit și le-au vârât un gol umbrindu-le speranțele victoriei! Din păcate, rapidiștii au jucat, din minutul 30, în zece oameni, prin eliminarea lui Ioniță, care a comis un fault grosolan asupra lui Achim! La situația cu pricina s-a mai adăugat și absența antrenorului Mutu, care a fost operat de urgență de o apendicită acută! Deh, ghinioane vișinii! La sfârșitul meciului, Săpunaru s-a dat în stambă și s-a luat la bătaie cu cine a apucat! Cum Cristi a mai făcut pe boxerul și în alte ocazii, probabil va primi drept „premiu” o suspendare de câteva etape!