AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuMeciuri și furtuni... devastatoare

Meciuri și furtuni… devastatoare

Săptămâna trecută, vreo două zile la rând, doamnele de la Meteo-tv-uri ne-au vârât frica-n oase că ne va izbi o furtună cum n-a mai fost pe la noi și că, în afara acestui dezastru, un pârdalnic de praf galben-roșcat, precum mălaiul din import, se va infiltra pe tot tărâmul stăpânit de Iohannis și Ciolacu, întunecând lumina soarelui, pricină ce ne-ar forța să orbecăim mai rău decât cei de la căminul de nevăzători din Vatra Luminoasă! Spre norocul nostru, cele două belele nu s-au manifestat întocmai prezicerilor. E drept că prin București s-au frânt, ca mai mereu când bate vântul mai vârtos, câțiva copaci cam putrezi și netăiați la timp, stâlcind niște mașini, dar praful saharian așteptat nu a mai ajuns! Cel puțin în capitală.

*Așadar, furtuna aia devastatoare s-a răzgândit, lăsând loc „catastrofelor” din fotbalul condus cu nedisimulată miopie de Răzvan Burleanu! Mai întâi s-au înecat în potopul de umilință cei de la CFR Cluj, pretendenți la titlul de campioni cică, învinși, în meciul din „sferturile” Cupei României, de Corvinul Hunedoara, echipă din liga secundă, cu scorul de 4-0! Ei bine, uraganul iscat de fotbaliștii hunedoreni în timpul celor nouăzeci de minute de joc a pus la pământ trupa lui Adi Mutu, umilitorul scor scutindu-ne de alte comentarii. Valul de jenă a făcut victime la vârf: după meci „Briliantul” lui Ioanițoaia, de rușine, și-a dat demisia din funcția de antrenor, fiind imitat la câteva ore de Cristi Balaj, un fel de director sfătuitor al finanțatorului echipei clujene. Se vorbește că Mandorlini va fi rechemat la vatra de unde a fost ușuit, însă doar ca simplu consultant, antrenor fiind „uns” fostul fotbalist Ovidiu Hoban. Ei da, așa mai zic și eu furtună devastatoare!

*Săptămâna trecută s-au disputat și celelalte meciuri din sferturile de finală ale Cupei. A doua confruntare a fost cea dintre FCU Craiova 1948, la care a fost readus veșnic mătrășitul Nicolo Napoli, și FC Voluntari. După o caznă sterilă de 120 de minute, formația ilfoveană s-a calificat grație loviturilor de departajare (4-2), ea urmând să-i întâlnească în semifinale pe hunedorenii de la Corvinul, cei care i-au ruinat, cu cele patru șarje, pe simbriașii clujeanului Nelu Varga. Aflăm cu veselie că Nicolo Napoli va fi… secundul lui Trică! Hai, că-i bună!

*La Cluj, elevii lui Neluțu Sabău au primit vizita sibienilor de la Hermannstadt. Joc bătrânesc, de parcă toți fotbaliștii veniseră de la nuntă, fără faze mai acătării, încheiat la spartul târgului (1-0 în minutul 92) cu victoria celor de pe Someș.

*Joi s-a disputat și ultimul meci din această fază a Cupei, protagonistele fiind Universitatea Craiova și Oțelul. Oltenii s-au prezentat dezamăgitor, vlăguiți, fără idei, precum o echipă de district, pe când gălățenii au prestat un joc bine organizat, cu atacuri periculoase. Meciul s-a sfârșit abia după 120 de minute, fiind câștigat de „oțelari” cu scorul de 1-0. Ca o concluzie a acestor „sferturi”: fotbal slab, cu izbânda a patru echipe aflate în zona… cenușie, ca să nu zic de-a dreptul outsidere! În semifinale vor juca FC Voluntari-Corvinul și U Cluj-Oțelul, în data de 24 aprilie.

*De vineri s-a trecut la disputele din Superligă, play-off, prima partidă fiind cea dintre Sepsi și Farul. Meci spectaculos, cu numeroase faze încântătoare, cu ratări milimetrice și cu un angajament aproape total al ambelor formații. Și dacă, în acest context, cuplul Chivulete-VAR nu le-ar fi păpat două goluri perfect valabile celor din Sfântu Gheorghe, partida s-ar fi încheiat, mai probabil, cu scorul de 3-1 în favoarea acestora, dar… cu acele două greșeli, ori furăciuni, tabela s-a stins la scorul de 1-1, vitregindu-i de două puncte pe covăsneni! Mă întreb cât… VAR ne mai trebuie ca să „igienizăm” arbitrajul mioritic?!

*Sâmbătă s-au întâlnit Rapidul și CFR Cluj. Fără vreo prezicere din partea meteotelevizionistelor ori a vreunui fan de sub Dealul Feleacului, în Giulești s-a produs o catastrofă… devastatoare: „feroviarii” au încasat patru goluri încă din prima repriză (scor final 4-1) de la învinșii hunedorenilor din urmă cu doar câteva zile! Cine ce să mai înțeleagă?! Trupa „acarilor” de sub Podul Grant, condusă de Bergodi, a arătat precum o locomotivă fabricată din abur, condusă de… năluci!

*Duminică, „roș-albaștrii” lui Charalambous s-au întrecut cu producătorii de praz din patria lui Nea Mărin. O lovitură liberă din marginea careului, executată de Florinel Coman cu știuta-i măiestrie, și un corner al aceluiași țintit direct în capul juvetelui Ştefan Vlădoiu, care și-a introdus mingea în poarta proprie, au stabilit scorul partidei la 2-0 pentru băieții din Berceni. Oltenii au venit la București pe fuga mare, dar, după cum au jucat, se pare că au uitat pentru ce au făcut deplasarea! FCSB și-a consolidat astfel poziția de lideră, distanțându-se la zece puncte față de urmăritoare.