Mai ușor cu laudele!

Joia trecută, patru echipe de-ale noastre au avut de disputat returul în competiția europeană Conference League. Dintre ele, doar Sepsi nu prea avea cum să se califice în play-off, fiind evidentă superioritatea fotbaliștilor de la Djurgardens, o trupă suedeză bine pusă la punct și cu rezultate excelente în propriul campionat. În rest, celelalte trei trăgeau speranța că vor izbuti, luând în considerație rezultatele bunicele din tur și, la urma urmei, valoarea cam șubredă a adversarelor. Cum era de așteptat, FCSB a învins-o cu 1-0 pe Dunajska Streda, prin golul lui Cordea. Jocul a fost însă destul de anevoios pentru bucureșteni, fiindcă oaspeții au dat o replică dârză elevilor lui Dică. Neocoliți de  noroc, „roș-albaștrii” au „beneficiat” probabil de acatistele lui Becali, astfel că au scăpat cu plasa neatinsă în minutul 10, când cei patruzeci de mii de spectatori aflați în Arena Națională au înghețat la șutul lui Balogh, care a trimis mingea în bara porții lui Târnovanu! Cu 1-0 din tur și 2-0 la total, FCSB merge mai departe, unde va întâlni echipa norvegiană Viking, de care cred că Gigi, ca și noi, n-a auzit!

*La Cluj, „bursucii” lui Dan Petrescu, suflând din greu, au învins-o pe Șahtior Soligorsk mulțumită inspirației mezinului echipei, Petrila. Acesta, în afara faptului că a fost cel mai bun de pe teren, a pus la cale faza din care Betancor a marcat golul victoriei și al calificării. Ardelenii vor întâlni altă echipă de care n-a auzit nimeni, Maribor din Slovenia. *În Bănie, oltenii, stimulați de prezența noului antrenor Rădoi, au reușit o calificare spectaculoasă, înfrângându-și adversara, Zorya Lugansk, cu scorul de 3-0! Nepoții lui Nea Mărin le-au „luat fața” ucrainenilor încă din minutul 5, când Raul Silva a înscris cu capul, preluând mingea trimisă de Baiaram din lovitură de colț. Apoi, Baiaram (minutul 54) și Bancu (minutul 57) le-au scuturat plasa oaspeților, încheind meciul! Calificarea Universității o aduce în fața echipei Hapoel Beer-Sheva, despre care Rădoi spune că e foarte bună! Hm! Sperăm ca Mirel să nu îl imite pe Dan Petrescu, antrenorul care vede în toate adversarele, chiar și-n alea din ligile inferioare, un pericol! Să fim serioși, ce mare… performeră este această echipă Beer-Sheva?!

*Bătuți cu scorul general de 6-2, fotbaliștii lui Bergodi au pățit rușinea, dar trebuie să fim drepți și să recunoaștem că trupa suedeză Djurgardens este una puternică, așa cum mai scriam, și cu jucători de top, care ocupă în clasamentul țării locul al doilea. La începutul meciului am trăit o scurtă bucurie, atunci când am văzut golul înscris de Matei, din minutul 8, dar băieții lui Bergstrand au recționat imediat și, doar peste trei minute, au egalat, apoi le-au mai înscris covăsnenilor două goluri, după care au stins motoarele. Văzând cu cine au jucat cele trei calificate, FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova, și cu cine urmează să susțină partidele următoare, propun părerologilor de la diverse forme de… media (scrisă, văzută și vorbită) să o lase mai ușor cu laudele, că știm noi de ce! Joacă bine, dar duc picioarele strâmb!

*Aflate într-un adevărat maraton fotbalistic, echipele noastre o țin gaia-mațu cu meciurile înghesuite ca la pomană și cu vipiile pălindu-i în moalele capului, în timp ce Burleanu și Iorgulescu beau cafele sub adierea răcoritoare a aerului condiționat, fără se le pese de economia cerută de Uniunea Europeană!. Vineri s-a deschis chermeza etapei a cincea a Superligii-Superbet cu partida FC Argeș-FCU Craiova. Mulțumită gafei de amator a lui Latovlevici – o pasă la adversar –, juvetele de ocazie Andrea Compagno a marcat în minutul 3, destabilizând organizarea piteștenilor. Mai apoi, același jucător a ridicat scorul la 2-0, în minutul 75. Se pare că trupa condusă de Marius Croitoru, după cum se prezintă, va face viață grea multor echipe. *A doua zi, la Arad, în fața unui stadion plin, formația lui Poenaru a învins Universitatea Cluj cu 2-1, după un joc destul de anevoios. *Seara, la Ploiești, Rapidul a deraiat ca urmare a unui gol chelios primit de tânărul portar Moldovan, care a scăpat mingea în plasă la un șut deloc  puternic al petrolistului Gicu Grozav. Elevii lui Mutu n-au fost în stare să câștige duelurile cu băieții lui Nae Constantin, au pasat tot aiurea sau direct la adversar, au fost ultimii la minge și au jucat haotic de parcă nu se antrenaseră împreună. Încercările rapidiștilor de a egala s-au lovit de buna organizare a apărării gazdelor, condusă cu succes de „bătrânul” Tamaș. De minune au fost declarațiile lui Mutu, care a spus că ai lui au jucat bine, iar Ioniță s-a plâns că cei de la Petrolul au făcut antijoc! Probabil că marcajul strict însemnează, după priceperea lui, antijoc!

* Duminică, craiovenii lui Mirel Rădoi au câștigat întânirea cu cei de la Mioveni (1-0), dar dacă producătorii de automobile nu ratau lovitura de la 11 metri, Antal trimițând mingea în bară, te pomenești că se alegea praful de laudele aduse cu toptanul, după isparava europeană a proaspătului antrenor ajuns în Bănie prin mătrășirea lui Balint! *Pe seară, la Cluj, trupa „botoșeneanului” Teia i-a pus speranța pe năsălie lui Dan Petrescu, învingându-i ciracii cu 1-0 și instalându-se în fruntea bucatelor! * Seara, pe Arena Națională, Dică, ori Gigi, pornind cu o echipă fantomă ( cu Pantea, Dulca, Boboc, Rață și Rusu?!) în jocul, considerat bagatelă, împotriva Chindiei, era gata-gata să înghită o papară dreasă cu chinină. Târgoviștenii, rămași, din minutul 7, în zece oameni, prin eliminarea lui Neguț, ne îndemnau să credem că bucureștenii îi vor face harcea parcea. Dar, cum dâmbovițenii Popadiuc și Popa au înscris la iuțeală două goluri în poarta lui Târnovan ( minutele 22 și 28), antrenorul lui Becali a fost cuprins de disperare și a făcut schimbările necesare, pentru a încerca să echilibreeze situația. Astfel, introducerea lui Octavian Popescu, Edjouma și Olaru, care au schimbat total fața jocului, la care s-a adăugat Cordea în formă excelentă, printr-un adevărat iureș formația lui Nicolae Dică a reușit să câștige cu scorul de 3-2, ștergând eventuala mare rușine! Deh, experimente de-ale oierului!