AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuLa Sfântu’ Așteaptă

La Sfântu’ Așteaptă

Mult-controversata situație creată de arbitrul Chivulete, care a oprit definitiv, în minutul 26, partida dintre Sepsi și FCU Craiova, a fost judecată, după multe zobeli, de Comisia de Recurs a FRF, care a hotărât rejucarea partidei din primul minut. Cei din Sfântu Gheorghe, care primiseră de la alde Burleanu cele trei puncte, sunt nemulțumiți și amenință cu „mersul mai departe”. Unde?, ne întrebăm. Probabil la Sfântu’ Așteaptă, în sesiune de urgență programată la… paștele cailor!

*Grație inteligentei, dar păguboasei, idei a președintelui FRF, Răzvan Burleanu, de a „implementa” play-urile, „off” și „vai” (pe englezește: „out”) în campionatul primei divizii (ca la noi, la nimenea), săptămâna aceasta s-au încheiat meciurile din sezonul regulat al Superligii mioritice. Urmează o etapă de play-off (18 martie), iar apoi o pauză pentru primele două meciuri ale României în preliminariile Campionatului European din 2024. „Tricolorii” vor întâlni două echipe de mâna a șaptea (Andorra și Belarus), din care fiul lui Tata Puiu, Edi Iordănescu, antrenorul „naționalei”, trage speranță că va găbji șase puncte. Nu știm încă lotul, dar am aflat că Stanciu se află de săptămâna trecută prin Capitală, dând târcoale curții din Strada Sergent Șerbănică!

*Așadar, ultima etapă, a 30-a, din „campionatul regulat” s-a pornit vineri, cu două meciuri. Primul s-a disputat la Botoșani, între echipa moldavă și argeșenii din Mioveni. După cele nouăzeci și trei de minute, confruntarea s-a sfârșit cu scorul de 1-1, elevii lui Dică egalând (prin Rusu, în minutul 88, din penalty) golul înscris de Mutombo în minutul 12 și făcându-i astfel pocinogul antrenorului botoșănean Flavius Stoican, care n-a mai pupat o victorie de vreo șase etape.

*A doua partidă s-a jucat în Bănie, între trupa lui Neagoe și cea a lui Laszlo Balint. Arădenii au luat conducerea în minutul 39, speriindu-i pe olteni. Însă gazdele s-au trezit repede, au pus osul la bătaie și au egalat prin Markovic (în minutul 52); craioveanul de ocazie a șutat puternic spre poarta adversă, mingea l-a lovit pe un adversar (Erico da Silva) și a intrat în plasa lui Kucher. Mai apoi juveții au izbutit golul victoriei (2-1), fericindu-l pe Geană. În minutul 92 s-a produs o fază de penalty clar în careul doljenilor, dar arbitrul Cătălin Popa nu a acordat lovitura de la punctul văruit. El a oprit, de sanchi, jocul și a cerut decizia VAR, dar cei de-acolo se pare că închiseseră prăvălia, așa că a rămas ca-n gară!

*A doua zi, la Pitești, Petrolul a câștigat partida cu argeșenii, cu scorul de 1-0, înmormântând speranțele gazdelor, care au ajuns la un pas distanță de „lanterna roșie” purtată de Mioveni! După meci, suporterii din Trivale au aruncat cu vorbe grele în jucători, pe care îi consideră delăsători, chiar leneși.

*La marginea mării, Rapidul a deraiat pe terenul din Ovidiu, din pricina puștilor lui Hagi care au așezat doi bolovani în poarta lui Horațiu Moldovan! Nici de data asta giuleștenii nu au reușit să practice un fotbal clar, ci s-au mulțumit cu câteva încercări eșuate și cu o droaie de mingi aruncate la întâmplare spre arealul portarului dobrogean. La pierderea partidei, cu scorul de 2-1 pentru constănțeni, a contribuit substanțial portarul Rapidului, care, la un șut al lui Ionuț Mazilu (excelent jucător), în loc să prindă mingea a trimis-o ca la volei, în propria plasă! Eh, se mai întâmplă, dar îi bai, vorba ardeleanului! Oricum, mulțumită rezultatelor din tur (mai ales), când au acumulat puncte bunicele, elevii lui Adi Mutu termină etapa dinaintea meciurilor din play-off pe locul 5, cu 52 de puncte. În schimb, Farul reușește să se lăfăie pe fotoliul de lider (cu 64 de puncte), făcându-le cu mâna clujenilor antrenați de Dan Petrescu, rămași, spre ciuda lor, pe treapta a doua.

*Ca nu cumva să se facă vreun furtișag, Federația de Fotbal a programat duminică două partide la aceeași oră (FCSB-Sepsi și Hermannstadt-FCU Craiova), transmise pe posturi tv diferite, treabă neconvenabilă pentru microbiști, care au tot mutat canalele de au făcut cârcei la mâini. În disputa de pe Arena Națională din București, dintre FCSB și Sepsi, ardelenii au alergat, s-au zbătut, dar n-au reușit să facă vreo scofală, întrucât gazdele și-au păstrat până la final avantajul golului înscris în minutul 20, prin Octavian Popescu. Acesta trebuie să-i mulțumească pentru realizare lui Mark Tamaș, care a pasat la adversar, mingea ajungând printr-un circuit (Coman, Olaru) la el, lui rămânându-i doar s-o împingă în poarta goală. Cu zestrea fragilă de 1-0, „roș-albaștrii” au jucat în așa fel încât să n-o piardă, chit că elevii lui Cristiano Bergodi s-au străduit să câștige măcar un punct.

*A doua partidă s-a jucat la Sibiu, între Harmannstadt și FCU Craiova. Meci aspru, pe un teren moale precum gingiile babei! Juveții s-au chinuit să învingă, însă fotbaliștii din Țara Bârsei le-au dat o replică dârză. Norocoși, sibienii au profitat de autogolul din minutul 69 al olteanului de pripas Henriques, care le-a adus pe tavă victoria. E de amintit că Sepsi și FCU Craiova se luptă pentru locul șase din campionat, ultimul din play-off, astfel că, pierzând duminică seară amândouă, situația se va definitiva abia joi (16 martie), când se va rejuca partida dintre ele, ca urmare a hotărârii Comisiei de Recurs a FRF. Pentru moment, situația este următoarea: FCU Craiova are 40 de puncte, iar Sepsi, 39 de puncte. Ardelenii au nevoie de o victorie pentru a-și împlini visul, și atunci probabil că Bergodi va juca de la început cu mai mulți atacanți, pe când Nicolo Napoli va pune, posibil, în practică „betonul” fostului mare antrenor al lui Internazionale, Helenio Herrera, fiindu-i de ajuns un egal! Legat de locul al șaselea, ar mai fi de arătat că dacă Federația nu ar fi sancționat echipa Hermannstadt cu nouă puncte, acum ea ar fi fost formația ocupantă a locului râvnit! Dar…

P.S. În ciuda tâmpeniei comise la meciul dintre Sepsi și FCU Craiova, conțopiștii de la Federație îl susțin și-i dau dreptate lui Chivulete că a suspendat  partida. Cică a aplicat regulamentul! Și-atunci, Comisia de Recurs nu l-a aplicat  hotărând rejucarea?! Să te minunezi, nu alta! Și mai vrem să ieșim în lume cu fotbalul nostru, condus de niște neica nimeni!