La cules de puncte…

Înainte cu câteva zile de etapa a treia a primei ligi, „europenele” noastre s-au întâlnit cu noii adversari.

Miercuri, sub Dealul Feleacului, elevii lui Dan Petrescu au primit vizita fotbaliștilor de la Maccabi Tel Aviv. Meci greu, din pricina căruia „Bursucul”, cunoscând forța echipei israeliene, n-a avut somn liniștit. Și pe bună dreptate, fiindcă în teren alde Shechter s-au dovedit periculoși. Numai că „bătrânii” jucători din Gruia au pus osul la bătaie, cum rar i-am văzut, și au reușit să câștige cu scorul preferat al antrenorului lor (1-0), prin golul înscris de franțuzul Omrani. Dar… urmează, peste o săptămână, returul, care se va juca în Israel. *A doua zi, Universitatea Craiova s-a deplasat la dragii noștri vecini, ungurii din Györ, pentru a întâlni echipa Honved. După un joc încâlcit, oltenii reușiră un meci nul (0-0). Vom vedea ce vor face nepoții lui Nea Mărin în meciul retur, ce se va disputa în Bănie. *FCSB-ul lui Becali, jucând cu Alashkert, după o primă repriză penibilă, a izbutit să se pună pe picioare și să câștige cu un scor de forfait (3-0). *A patra echipă care a atacat meterezele europene a fost Viitorul lui Hagi. Puștii din Ovidiu au întâlnit, în deplasare, echipa Gent, care le-a vârât șase gheomotoace de câlți pe gât, umilindu-i. Până la urmă, după 6-1, gazdele au stins motoarele, iar constănțenii au înscris două goluri, fixând tabela de marcaj la scorul de 6-3, în primul set! Pardon, în primul meci! În pofida acestei situații, machedonul așteaptă cu optimism returul! Dă-i, Doamne! *După ce „răsfățatele” și-au  încheiat… drumurile europene, Liga întâi și-a continuat marșul. Vineri seară, la Iași, „Academica” (auzi, tu!) din satul Clinceni a capotat în fața Politehnicii cu scorul de 2-0, dându-le posibilitatea celor din Copou să se cațere, pentru o zi, pe primul loc al clasamentului, cu șapte puncte! *Pe seară, în orașul edilului Pandele, Dan Alexa și trupa sa „astrală” au reușit să înfrângă tactica italianului Bergodi, câștigând cu scorul de 2-1 partida cu FC Voluntari. Se vorbește prin piață că în minutul 92 ilfovenii ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri, în urma unui fault comis de giurgiuveni în careul lor, însă fluiericiul Marcel Bârsan s-a făcut că plouă cu grindină! La acest meci, mofturosul Alibec a dovedit că este un mare jucător: a marcat un gol superb și a coordonat mai toate acțiunile echipei sale. Brânză bună, în burduf de… plastic! *A doua zi, sâmbătă, la Mediaș, trupa absentului Edi Iordănescu n-a fost în stare să câștige partida cu fotbaliștii veniți de la Sfântu Gheorghe. Alde Pleșca au condus cu 1-0, dar, la unul dintre contraatacurile destul de incisive ale celor de la Sepsi, scorul a devenit egal! Se pare că băieții de la Gaz Metan o pornesc bine, însă spre sfârșit li se isprăvește… combustibilul! *La lumina reflectoarelor, la Cluj, surogatul de echipă aruncată în teren de Dan Petrescu pentru meciul cu Dinamo a suflat din greu în prima repriză, când, de altfel, bucureștenii au avut o prestație bună. Văzând el Bursucul cum stă chestiunea, i-a introdus în teren pe Omrani și Mailat, înlocuindu-i pe semiamatorii cu care plecase la cules de puncte. „Câinii roșii” au tot încercat câte ceva, dar în partea a doua a meciului ardelenii s-au mai întremat, destul ca să poposească mai des în padocul păzit de Piscitelli. Iar prin minutul 83, la o îmbulzeală în careul oaspeților, arbitrului Chivulete i s-a aprins în cap o lampă, care i-a sugerat să acorde o lovitură de la punctul cu var în favoarea clujenilor, chit că n-a prea fost fault. Jucătorul de lux al lui Petrescu, Omrani, a înscris, aducând astfel o victorie cam șchioapă celor din Gruia. Dinamoviștii rămân de căruță, cu zero puncte după trei etape, iar cei de sub Feleac adună șapte, la fel ca Politehnica Iași, și așteaptă, cu o remorcă plină cu… morcovi amenințători, partida cu Maccabi Tel Aviv! *În ziua lăsată de Dumnezeu ca timp de odihnă, juveții aparent veșnic adormitului Papură abia-abia le-au înfundat pe ochi căciula celor de sub Turnul Chindiei, câștigând anevoie cu 1-0. Meciul nu a avut spectacol, lăsându-le un gust de chinină fanilor olteni. Dar echipa se află pe locul al doilea al clasamentului, cu maximum de puncte, nouă! Așa că… *La încheierea zilei, la Ovidiu, Viitorul lui Hagi i-a învins pe foștii supuși ai edilului Werner cu 3-2, în ciuda faptului că antrenorul puștilor a scos în teren o echipă improvizată. Cu această ispravă, băieții din orașul Ovidiu continuă să se lăfăie pe primul loc al clasamentului. Dar să nu zică hop până nu vor sări șanțul, fiindcă drumu-i lung!