Joia cea neagră!

Miercurea trecută, la vremea când gospodinele nipone au servit urmașilor shogunilor ceaiului de seară, în Țara Soarelui Răsare, adunații lui Mirel Rădoi s-au întâlnit, în al treilea meci al grupei, cu reprezentanții cultivatorilor de cartofi dulci din Noua Zeelandă, o țară mai mult agrară, cu vreo cinci milioane de locuitori. Dorința ghinionistului nostru antrenor era să le tragă șapca pe ochi acestor kiwi, numiți așa din pricina păsării fără zbor ce vegetează pe cele două insule mari și pe încă vreo două mii liliputane, care alcătuiesc statul cu monarhia împrumutată din Marea Britanie, fiind un fel de pașalâc nedespotic al distinsei și nemuritoarei regine Elisabeta.

Numai că socoteala de-acasă nu se potrivește întotdeauna cu cea din târg, așa că speranța de a-i chelfăni pe tinerii neozeelandezi nu s-a înfăptuit, aceștia jucând „la meci egal”, exact de ce aveau nevoie pentru a se califica în „sferturile” competiției olimpice. „Tricolorii” au mimat fotbalul, nereușind decât un meci nul, care le-a băgat în buzunare biletele de avion pe ruta Tokyo-București! Așadar, alde Chindriș se întorc spășiți acasă, la fotbalul din Liga întâi, care a ajuns deja la etapa a treia. Din păcate, însoțitorii paraziți, conduși de miopul Răzvan Burleanu, vor trebui să se întoarcă și ei în patrie mai devreme decât jinduiau, fiind vitregiți de a mai putea privi, măcar câteva zile, suplețea fermecătoare a tulburătoarelor gheișe! Așadar, cu necalificarea asta am mai dat o lovitură… fotbalului internațional! Cu toate astea, Mirel Rădoi se declară de-a dreptul fericit „cu acest grup și cu ce a realizat”(!?). Oare mâncarea japoneză o fi de vină pentru vicierea percepțiilor?!

Altfel, nu e de înțeles acest băiat care, deși mai are multe de învățat despre antrenamenele și tactica în fotbal, a căpătat abilități în a prezenta eșecul drept realizare! Te pomenești că Burleanu o să-i acorde o medalie și ceva carboave pentru isprava rușinoasă „realizată” deunăzi în singura țară cu împărat aflat la conducerea statului! *Tot miercuri, seara, sub Dealul Feleacului, Șumudică le-a dărâmat un colț din stânca de speranțe cu care veniseră băieții de la Lincoln Red din Gibraltar. Meciul a fost interesant, încheiat cu două goluri înscrise de fundașul ciocolatiu Cestor și de Sigurjonsson, acesta din urmă cu un șut… sigur trimis la locul de adunare a păianjenilor! După 2-0, trupa ardeleană a cam stins motoarele, lăsându-și adversarii să se înfigă în toloaca lui Arlauskis, care a salvat vreo două mingi periculoase. Apropo de portarul clujean, mi s-a părut, mai la începutul partidei, că se afla cu capul prin nori, el scăpând de trei ori, dintre palmele înmănușate, „obiectul muncii”! Dar până la urmă „ceferiștii” și-au asigurat întâlnirea din turul trei preliminar cu echipa elvețiană Young Boys. Să sperăm că acei „tinerei” din țara ceasurilor și a băncilor cu bani, nu cele din parcuri, nu le vor face pocinogul elevilor lui Șumi! Clujenii s-au calificat, și pentru asta îi felicităm, dar să nu se împăuneze, că știu și ei, nu numai noi, cu cine au jucat! *Joi, la vremea siestei, pe Stadionul Sargsyan din Erevan, trupa lui Gigi din Pipera s-a confruntat cu formația Şahtior Karagandî, pe care în tur reușise, la București, să o învingă cu 1-0. Totul părea o excursie plăcută în capitala bancurilor nesărate, dar iată că trupa alcătuită de cuplul Becali-Todoran a dat ghelă, primind golul egalizator în minutul 11 al meciului.

Oarecare decepție, care însă s-a stins odată cu golul înscris, în minutul 77, de Coman. Speranțe cât roata carului, numai că, în minutul 91, Tattybayev scutură plasa lui Vlad (2-1)! Este 2-2 scorul general, așa că urmează prelungirile, în care niciuna dintre echipe nu reușește să marcheze. După cele 120 de minute se trece la loviturile de departajare. Cei din Kazahstan izbutesc să înscrie de cinci ori, iar neputincioșii lui Becali au doar trei reușite. „Capelmaistrul” ratărilor a fost răsfățatul Olimpiu Moruțan. De altfel, tânărul fotbalist mai mult a mers pe gazonul din Erevan, decât a alergat. Nu mai zic și de alții, cum ar fi Tănase, și el dovedindu-se doar un plimbăreț prin toloaca adversă. Cât despre gândirea cuplului de antrenori, te apucă râsul. Cum să-l schimbi pe Radunovic, care fusese cel mai bun jucător al FCSB-ului și să-l introduci, în locul lui, pe puștiul Șerban?! Nu mai aduc vorba de portarul Vlad, vinovat de încasarea primului gol! Trebuie să recunoaștem că echipa bucureșteană n-a jucat mai nimic, așa că adversarii ei au meritat să câștige partida și să se califice!

*Tot joi, la Sfântu Gheorghe, echipa lui Leo Grozavu a dat chix în fața trupei din Trnava. Meciul s-a desfășurat pe muchie de cuțit, ambele echipe forțând victoria. Covăsnenii s-au mișcat bine, au și înscris primii (Fofana, în minutul 29), dar oaspeții au egalat (Boateng, în minutul 67) ducând meciul spre prelungiri, în care nu s-a întâmplat mare lucru. După cele 120 de minute, s-a trecut la loteria loviturilor de la 11 metri, unde cei de la Spartak au înscris patru goluri, iar simbriașii patronului Dioszegi cu unul mai puțin. E de spus că, în minutul 8, tușierul Sekiraqa le-a anulat un gol valabil musafirilor, inventând un ofsaid. Dar a fost degeaba! Vașvari și colegii săi au trăit o joie tristă, în care, ajunși acasă, n-au mai primit probabil de la neveste supa caldă! *Al treilea meci de calificare din joia ghinionistă s-a petrecut la Craiova, între echipa proaspăt-numitului antrenor Laurențiu Reghecampf și formația Laci care în tur câștigase cu scorul de 1-0. Nereușind să pătrundă decât foarte rar în tranșeele albanezilor, oltenii au tot pasat mingea pe la mijlocul terenului până i-au luat vopseaua de pe ea, de altfel, ca și oaspeții. Combativitatea, din partea doljenilor, a cam lipsit, și nu numai ea, ci și dorința de a învinge, așa că, partida terminându-se la egalitate (0-0), calificarea a revenit de drept albanezilor, care au profitat de zestrea luată în tur.

Văzând rezultatele de joi ale celor trei echipe românești angrenate în meciurile de calificare în competițiile europene ‒ FCSB, Sepsi și U Craiova ‒, putem spune că pentru fotbalul mioritic a fost joia neagră! Cred că ar fi bine ca președintele FRF, Răzvan Burleanu, să se ocupe mai serios de situațiile dezagreabile ivite și de nevoile cluburilor din prima ligă care sunt prinse în competițiile internaționale și să mai lase de-o parte atenția și, mai ales, sprijinul interesat (pentru voturile necesare câștigării alegerilor!) acordate echipelor de futsal, de fotbal feminin și celor din ligile inferioare, pentru a nu mai avea în viitor asemenea joi întunecate! Bine că barem Șumudică a spălat, într-un colțișor, rușinea fără margini produsă de cele trei formații care s-au dovedit neputincioase în fața unor adversari fără cine știe ce stele în frunte!

P.S. Penibile hărțuielile dintre spadasina Ana Maria Popescu și ministrul Eduard Novak, privind medalia de argint câștigată de distinsa sportivă la Olimpiadă. Că până la urmă, după ce s-au bălăcărit ca în mahalaua Brăilei, s-au „pupat toți piața endependenți”!