AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuJalnici în Pirinei, dar în turul trei!

Jalnici în Pirinei, dar în turul trei!

Săptămâna trecută, cele patru echipe din fotbalul nostru participante în competiția continentală Conference League au spart norma, reușind in corpore să se califice în turul al treilea preliminar. Drept e că adversarele au fost modeste, dar victoriile sunt victorii, și de ele trebuie să ne bucurăm. Chiar dacă arșița a uscat întreg pământul, fotbalul european s-a desfășurat întocmai programului prestabilit. Astfel, miercuri seară, pe terenul unei țărișoare de mărimea unui județ de-al nostru, Andorra, în asistența a 250 de spectatori, echipa Bursucului a izbutit să „scoată”, după un adevărat chin, un egal, 1-1, în meciul retur cu echipa Inter D’Escaldes.

Cum andorranii marcaseră în minutul 21, clujenii s-au strofocat din cale-afară pentru a reuși să egaleze, lucru întâmplat abia în minutul 51, când Deac a transformat o lovitură de la 11 metri rostuită de arbitrul norvegian Hagenes, ca urmare a bușiturii în careu comise de un găzdoi neinspirat. Dacă socotim însă că din minutul 61 cei de la D’Escaldes au rămas în zece oameni, fundașul Lima fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben, arătat de arbitrul întâlnirii cam în grabă, chipurile pentru simulare (analiza a arătat că nu a existat așa ceva), înțelegem ce suferință a fost în lotul ardelenilor! Cum însă CFR câștigase în tur la Cluj cu 3-0, Dan Petrescu își duce trupa mai departe în Conference League, unde o așteaptă bielorușii de la Șahtior Soligorsk. Privitor la jocul din Andorra la Vella, se poate spune că alde Manea au fost penibili; vorba unui fan, „alături cu… fotbalul”! Sau, mai concret, jalnici în Pirinei, dar în turul trei!

*Joi seară s-au disputat celelalte retururi ale echipelor noastre în competiția cu pricina. La București, în fața unui stadion aproape plin (25000 de spectatori) chit că vipia nu se lasă bătută nici cu furtuni și grindină, FCSB, preluată de două zile de Nicolae Dică, a întâlnit formația georgiană Saburtalo, în fața căreia pierduse la Tbilisi cu 1-0. De astă dată, la trupa bucureșteană am văzut aceiași jucători, dar alt joc! În sfârșit „berbecuții” lui Gigi și-au pus arșicele la treabă, au jucat ofensiv, au făcut marcaj strâns și, ce-i drept, cu mult chin, fiindcă echipa georgiană și-a vândut scump pielea, au câștigat cu 4-2 (scor general 4-3), calificându-se. Să-l fi văzut pe Becali cum sărea ca un ied, doi metri în sus, de bucurie!

*Cu chin, dar și mai mare, s-au calificat elevii italianului Bergodi, care au fost nevoiți să ajungă la loviturile de departajare în confruntarea cu Olimpija Ljubljana. Asta fiindcă nu au mai avut prospețimea din tur, când câștigaseră acasă cu scorul de 3-1. De data aceasta slovenii, pe terenul lor, au înscris de două ori, aducând scorul general la 3-3. Norocul celor de la Sepsi a stat, mai cu seamă, în picioarele a doi jucători de la Ljubljana care au tras defectuos de la punctul cu var, unul (Nukic), pe lângă poartă, altul (Prtajin), ca la rugby. Și astfel, cu 4-2 la loviturile de departajare, ardelenii au obținut calificarea.

*Al patrulea meci s-a desfășurat la Craiova, între oltenii lui Laszlo Balint și albanezii de la Vllaznia. Da data asta, nepoții lui Sucă au dat drumul la toate motoarele, care în tur parcă avuseseră bujiile ancrasate (scor 1-1), și le-au administrat adversarilor trei goluri, dar după ocaziile create scorul putea fi dublu! Dar ce mai contează, atâta vreme cât s-au calificat în turul următor! De-aci încolo toate cele patru ajunse în turul al treilea vor da piept cu echipe mai acătării, dar cum speranța nu moare niciodată…

*De vineri, debila Superligă a lui Burleanu a pornit etapa a treia. Farul, aflată pe primul loc, cu 6 puncte, a primit vizita Chindiei, care avea acumulat doar unul. După meciul terminat cu scorul de 0-0, dâmbovițenii au mai făcut rost de un punct, iar marinarii lui Hagi, împiedicându-se în odgoanele de pe țărmul mării, au izbutit să câștige… tot atâta! *În următoarea partidă s-au confruntat FC Argeș și Universitatea Cluj. Nemaifiind în stare să joace ca în primele două meciuri, „studenții” de sub Feleac au rămas repetenți, pierzând „examenul” cu 3-1. Poate că ei ar fi reușit să treacă „sesiunea”, ținând cont că în minutul 4 conduceau cu 1-0, gol înscris de Adrian Bălan, însă eliminarea din minutul 39 a fundașului Florin Ilie le-a slăbit apărarea, care a încasat trei goluri.

*Sâmbătă, CFR-ul lui Dan Petrescu a primit vizita echipei din Mioveni. După ce au fost conduși cu 1-0, clujenii au izbutit să câștige cu 4-2, dar jocul lor nu a… strălucit, și nu doar din pricina nocturnei, al cărei soft rebel a ținut stadionul în întuneric vreme de patruzeci de minute! *Duminică pe seară, la Ploiești, echipa nou-promovată a găzarilor s-a confruntat cu fotbaliștii de la Sepsi. După un joc bun, cele două formații și-au împărțit punctele (1-1), golurile fiind înscrise de doi foști „voluntari”,Tamaș pentru prahoveni și Tudorie pentru ardeleni. *La lăsarea întunericului, la Craiova, Rapidulețul a câștigat prin golul înscris de Ioniță, care, cu un șut puternic, dintr-un unghi dificil, le-a scuturat oltenilor coviltirul! Astfel, giuleștenii acumulează șase puncte, iar craiovenii rămaseră de căruță!

*Aproape de crucea nopții, pe Arena Națională au dat piept, la propriu, băieții lui Dică și „legiunea străină” din Bănie, care a început meciul cu opt jucători din lumea largă! Partidă agitată, în viteza a patra, cu multe faze de poartă și cu o sumedenie de cotonogeli. Dacă în prima repriză portarii au reușit să „țină ușa”, în mitanul al doilea au cedat, primul fiind goalkeeperul oltenilor, care a primit în plasă o torpilă trimisă de Joonas Tamm (minutul 47), ca apoi Târnovan să fie învins de „doljeanul” Andrea Campagno (minutul 58), dintr-o lovitură de la 11 metri, nășită de VAR, în monitorul căruia se vedeau aspecte de pe stadion, și mai puțin faza incriminată. Vai de VAR-ul de pe stadioanele noastre! O fi cumpărat de la second-hand! Nu suntem în stare de nimic. Și ne mai mirăm că trenurile mioritice sar de pe șine! Meciul, început duminică la ora 22,30, s-a sfârșit luni la ora 0,20, cu un scor egal: 1-1. În pofida faptului că FCSB a presat în ultimele minute, nu a reușit să înscrie golul victoriei, rămânând, după primele trei etape, fără nicio izbândă.