Imberbul Mazilu

Născut într-o zi a norocului, în Dobrogea, la vremea când boaba de strugure prinde poleială de aur, un puști care nu a împlinit încă vârsta majoratului, bântuit de un talent rar întâlnit, uimește deja prin calitățile sale de excepție lumea microbiștilor. Botezat cu numele unui ilustru împărat roman, Adrian, imberbul cucerește etapă după etapă admirația și simpatia spectatorilor, aducând un strop de nădejde în năzuința de revigorare a fotbalului românesc ajuns nu departe de marginea prăpastiei. La numai 17 ani, Mazilu se arată cotropit de mirajul balonului, dar totodată pare încărcat cu energia sprinterilor, alergându-și adversarii ca pe iepurii hăituiți.

Acest fotbalist apărut ca sclipirea unui meteor pe cerul întunecat, aflat sub influența fastă a unuia dintre cei mai de vază jucători ai noștri, Gică Hagi, ne readuce bucuria de a privi cu ochii speranței meciurile din Superliga cam păguboasă a lui Răzvan Burleanu și a echipei lui de conțopiști ce-și molfăie gingiile mulțumiți în fotoliile din piele de Cordoba! Poate nu aș fi scris despre acest copilandru dacă nu l-aș fi văzut sâmbătă seară hărțuindu-și crâncen, până la umilință, adversarii, în meciul dintre echipa sa, Farul, și decepționanta trupă din Giulești. Zgândăriți de cele două partide victorioase ale Rapidului (cu CFR și FCSB), partida din orașul Ovidiu i-a determinat, cum era de așteptat, pe iubitorii fotbalului să sufoce tribunele stadionului de pe malul lacului Siutghiol. Și doar ce s-au așezat în scaune, că neastâmpăratul Mazilu primește o minge, aleargă cu ea, și când s-o introducă în poarta „vișiniilor” nefericitul Horațiu Moldovan îl pune la pământ ca pe un sac cu cartofi! Firesc, se dictează penalty, Alibec înscrie, scorul devenind 1-0 din minutul 1, situație care îi demobilizează pe bucureșteni. Stare ce se deduce din faptul că dobrogenii, galopând fără vreo opreliște precum mânjii scoși la încurat, mai reușesc trei goluri până la sfârșitul primei reprize! În partea a doua a meciului, tot gazdele izbutesc să mai introducă mingea de trei ori în plasa rapidiștilor! Ca replică, dar tristă, feroviarii înscriu și ei două goluri, înghețând tabela de marcaj la un scor rar, de plâns: 7-2! Privindu-l pe antrenorul Adi Mutu cum se uita în gol, abătut, m-a cuprins mila. Acestui fost mare fotbalist nu-i venea să creadă că pe teren se poate întâmpla așa ceva cu echipa lui. Degeaba a făcut el bătături la dește fluierând din ele ca într-un nai, vrând să-și impulsioneze elevii, fiindcă toți erau de lemn Tănase!

*A doua partidă din play-off s-a disputat duminică, între CFR Cluj și Universitatea Craiova. În prima repriză, din pricina jocului alandala al ambelor echipe, portarii au cam șomat. Singura fază mai „tare” s-a produs atunci când Andrei Ivan i-a pus o talpă lui Boateng, și arbitrul Radu Petrescu s-a grăbit să-i arate olteanului cartonașul roșu. A fost nevoie de intervenția VAR-ului, care a anulat dania „omului în negru”, el fiind pus astfel în situația de a-și anula decizia și de a o reduce la un cartonaș galben! Cu această ocazie, ca urmare a protestelor exagerate ale Bursucului, „Dumnezeul gazonului” i-a administrat clănțăului un avertisment galben! În rest, plictiseală ca la o ședință de Guvern! În mitanul al doilea, după ce „combatanții” și-au sorbit în pauză cafeaua, era de așteptat să vedem un fotbal mai alert, cu faze palpitante, goluri și jucători remarcați. Ceea ce, de altfel, s-a și întâmplat odată cu schimbările făcute: la Universitatea au intrat Markovic, Baiaram și Roguljic, iar la clujeni, Petrila, Muhar, Bordeianu și Krasniqi. Toți aceștia vegetaseră în prima parte pe băncile de rezervă! Ce tactică o fi și asta, la domnii antrenori, e greu de înțeles; să-i ții pe cei mai buni la naftalină și să trimiți inițial în teren pe cei mai puțin pregătiți?! Eh, asta e! Cu jocul alert al nou-intraților repriza secundă s-a revigorat, fazele la poartă au apărut, s-au înscris două goluri (prin Muhar, în minutul 66, și A. Ivan, în minutul 69), dar au mai fost încă destule ocazii la cele două porți. Așa că se poate spune că ambele trupe au reușit în partea a doua a meciului să dreagă busuiocul, dar scorul de 1-1 nu avantajează pe niciuna dintre ele, în cursa pentru ocuparea primului loc. Farul e departe, la șapte puncte distanță de CFR, așa că… bătaia peștelui rămâne, până la urmă, cred, între constănțeni și FCSB.