AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuHaiducii lui... Vassaras

Haiducii lui… Vassaras

Aproape că noi, microbiștii carpatini, ne cam obișnuiserăm, de bine de rău, cu furtișagurile din fotbalul autohton, când iată că doi „băieți în negru” au plusat în ultimele zile pe un pot mai mare decât cel obișnuit, încât au izbutit să răscolească piața greșelilor voite din arbitraj, iar presa și oamenii de fotbal să ia foc!

Mai întâi, la meciul dintre Farul și FCSB, fluiericiul Sabastian Colțescu a dictat un fault în careul constănțenilor la o închipuită părere că Băluță l-ar fi accidentat pe Șut! E drept că, potrivit obiceiului fotbaliștilor noștri, mijlocașul bucureștean, simulând precum un veritabil circar, s-a trântit la pământ ca și cum ar fi fost lovit de o dronă și s-a tăvălit mai abitir decât o drigană bălăcită într-o băltoacă noroioasă, încercând astfel să confirme decizia pe care scria furt a domnului Sebastian. Cum Colțescu are în CV destule astfel de… haiducii (în sensul că ia cu japca de la unii ca să dea la alții, în cazul nostru fără vreun nobil scop, ci dimpotrivă), ne miră faptul că este delegat fără oprire să conducă meciuri în Superligă. Ba, colac peste pupăză, individul este trimis ca arbitru de rezervă la meciul dintre PAOK Salonic și HJK Helsinki! A doua măsluire a venit după doar o săptămână, la meciul dintre CFR Cluj și Petrolul, unde un alt haiduc, îngâmfatul Istvan Kovacs, a decis, în două rânduri (în minutul 32, când portarul Sava l-a faultat pe Musi, și în minutul 48, când Ajeti l-a cotonogit în careu pe Gomes), să nu acorde penalty-uri în favoarea petroliștilor, la infracțiuni vizibile și din găurile negre al cosmosului, pentru a le lăsa ardelenilor neatinsă victoria (cu 1-0), prin golul înscris de Avounou în debutul partidei.

De altfel, dacă dăm timpul înapoi, descoperim și alte multe decizii în favoarea acestora, dar contrare regulamentelor. Acest individ plin de el, vitregit de rușine, despre care se spune că face parte dintr-un sistem bine organizat condus de șeful arbitrilor români, grecul Vassaras, și protejat de președintele Federației, Burleanu, și-a luat, cum se spune, maidanul în cap și face tot ce vrea în arbitrajul românesc. Este clar că personajul este oblojit de conducerea Federației, și poate și de niscai oameni de prin structurile de conducere și supraveghere ale țării, altfel nu ar avea asemenea tupeu, de fapt obrăznicia, de a dicta ori anula penalty-uri după bunul plac și după unele interese meschine. Revenind la meciul de la Cluj-Napoca, se pune pe drept întrebarea de ce Kovacs nu a apelat la sistemul de asistență video în acele două situații, sau de ce arbitrii puși la butoanele VAR-ului (Horia Mladinovici și Ovidiu Robu) nu au intervenit? Oare și ei sunt niște haiducei?! Măi, haiducilor, nu e destul că țara a fost tâlhărită pân’ la fundul sacului de cei care au ținut și țin frâiele puterii, mai era nevoie și de voi, niște fârțângăi?!

*Joi s-a disputat, la Sibiu, restanța (din Etapa a 5-a) dintre Hermannstadt și FCSB. După un joc plin de întâmplări (cotonogeli, ratări incredibile și o eliminare, a lui Dawa), partida s-a încheiat cu scorul de 2-2. După aspectul jocului se poate spune că elevii lui Măldărășanu au pierdut două puncte!

*De vineri, Etapa a 10-a a surogatului numit Superligă și-a luat avânt cu meciul dintre FCU Craiova și Oțelul. În sfârșit, gălățenii au spart ghinionul, câștigând cu 2-0!

*Seara, pe terenul de lângă Mănăstirea Cașin, dinamoviștii au înghițit pe nemestecate două ciolane oferite de trupa imberbilor de la Ovidiu. Budescu și Ionuț Vână au înscris în poarta lui Golubovic, în chelălăitul tânguitor al „câinilor roșii”!

*Sâmbătă, la Voluntari, echipa lui Pandele a pierdut cu 2-1 partida disputată cu „politehnicienii” din Iași. Se pare că prezența lui Grozavu la cârma celor din Copou este de bun augur.

*Apoi, seara, la Botoșani, „textiliștii” lui Mircea Rednic, în pofida faptului că au fost conduși în două rânduri de moldoveni, au izbutit să egaleze (2-2). Golul salvator al arădenilor a fost înscris de Cooper în minutul 97!

*La Cluj, în meciul cu Universitatea, craiovenii lui Rotaru nu au izbutit să câștige, deși evoluția lor din prima parte a partidei, când au și înscris un gol prin Bancu, părea să-i conducă spre victorie. Cum gazdele au revenit în mitanul al doilea atacând cu insistență, aspectul jocului s-a schimbat, ardelenii reușind să egaleze prin Nistor în primul minut de prelungiri (1-1).

*Duminică, în țara gazului, s-au întâlnit petroliștii antrenorului Florin Pârvu cu sibienii de la Hermannstadt. Partida s-a terminat cu scorul de 0-0, dar a fost urâțită de evenimente neplăcute. Cel mai dur astfel de moment s-a petrecut în minutul 6, când Țicu i-a fracturat piciorul lui Dragoș Iancu, cotonogarul ortoped fiind îndată eliminat. Apoi, aflați în superioritate numerică, sibienii, în minutul 47, au înscris un gol, care însă a fost anulat întrucât Paraschiv, crezându-se probabil la handbal, și-a aranjat mingea cu mâna. Ca o observație, se poate spune că trupa de pe Cibin pare să fie o nucă tare!

*La ceas târziu, duminică, la Sfântu Gheorghe, FCSB a întâlnit-o pe Sepsi. După un joc spectaculos oferit de ambele echipe, bucureștenii au câștigat cu 5-2! Lipsa lui Ștefănescu din trupa lui Ciobotariu s-a simțit. În urma rezultatului, Gigi din Pipera se crede în al nouălea cer!