Habemus… campioana!

Miercuri seară, în orașul de pe malul Siutghiolului, trupa de spiriduși condusă de superantrenorul Gică Hagi a continuat seria izbânzilor în Superliga lui Burleanu, învingându-i pe rapidiști cu scorul de 3-1, după o canonadă de 21 de șuturi trimise la poarta nefericitului Aioani, fost elev al tehnicianului constănțean.

Vioara întâi a fost tot spiridușul Louis Munteanu, care a marcat un gol și a hărțuit continuu apărarea feroviară, ce s-a dovedit cam ațipită și destul de naivă. Golul „vișiniilor” a fost opera lui Rrahmani, care a fructificat dărnicia lui Colțescu, un probabil vajnic admirator al mobilelor de lux ale patronului Mobexpert. Simpaticul arbitru, furat de valul admirației, ori poate doar rătăcit în peisaj, a acordat o lovitură de la 11 metri în favoarea echipei bucureștene, la un surogat de henț comis de dobrogeanul Nedelcu! În altă ordine de idei, pare că săptămâna trecută a fost ursită să fie cea a aprecierilor subite, întrucât pe parcursul ei am privit cu veselie cum premierul Ciolacu, după ce, nu cu mult timp în urmă, o declarase nedemnă pe distinsa pesedistă Gabi Firea de a candida pentru funcția de primar al Capitalei, acușica, stimulat de „incompatibilitatea” doctorului Cârstoiu cu postura respectivă, și-a manifestat ‒ brusc, instantaneu și deodată ‒ prețuirea față de ea printr-o serie interminabilă de ditirambi, cu care a însoțit răzgândirea privind nominalizarea cu pricina! Revenind la jocul prestat la Ovidiu de către giuleșteni, ar fi de spus că numirea intempestivă a lui Lobonț ca antrenor nu a adus nimic nou sub soare, lucru văzut pe viu, cei de sub Pod mai mult mătăhăind pe gazon și neputând ține piept năzdrăvanilor „marinari”!

*La ceas de noapte, în orașul sfântului care a înfrânt balaurul, fotbaliștii lui Dioszegi le-au șifonat blazonul liderilor de la FCSB, obținând o remiză (2-2) și fiind de câteva ori pe cale să-i scuture plasa lui Târnovanu și a treia oară! Echipa covăsneană s-a dovedit o nucă tare, a jucat spectaculos, curajos și a izbutit să-și creeze numeroase ocazii de a mai înscrie. Bucureștenii au avut și ei asemenea oportunități, dar imprecizia și bara le-au sabotat succesul. Mult-disputatul Marius Ștefănescu se dovedește fără tăgadă un fotbalist de clasă, așa că nu ne miră dârdora cu care îl doresc vreo trei echipe.

*A doua zi, joi, la Craiova, Universitatea lui Gâlcă nu a reușit să-i pună un pietroi pe șine CFR-ului din Cluj, ca să-l deraieze. Lipsa lui Mitriță s-a simțit, iar lâncezeala atacanților olteni a produs un joc în dorul lelii! Ardelenii, veniți cu gândul la locul secund, nu s-au speriat de neinspiratul Markovic și nici de Baiaram care, mai nou, poartă o mască de zici că-i din filmul „Zoro”! Așa că, în minutul 71, Bârligea, proaspăt intrat, a înscris în poarta lui Popescu, încheind meciul cu scorul de 1-0, spre bucuria tandemului Ovidiu Hoban și Francisc Dican, cei care antrenează deocamdată CFR-ul.

*Meciurile se țin ca gaia-mațul, fără pauză de refacere pentru jucători. Astfel, sâmbătă s-a pornit Etapa a 7-a din play-off, cu partida FCSB-Farul. Meci în familie, echipa finului și cea a nașului! Nu mi-aș fi închipuit că, la doar trei zile distanță, zbânțuiala nonșalantă a băieților din Ovidiu, etalată împotriva Rapidului, se poate transforma într-una haotică, plină de neputință, toți comportându-se precum orbul dus la furat! Prestația lor în acest meci a fost dezamăgitoare. În schimb, FCSB a dovedit că este o trupă puternică și care știe ce vrea. Jocul „roș-albaștrilor” s-a remarcat printr-un marcaj strict, prin acțiuni rapide pe extreme și multe faze de gol. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea simbriașilor lui Becali, dar golul al doilea al lor nu trebuia validat, întrucât în faza precedentă Octavian Popescu a pasat mingea ieșită în afara liniei de poartă. Ca și în partida dintre FCSB și Rapid din etapa trecută (în culpă fiind atunci Olaru), arbitrii și VAR-ul au închis ochii, ori atâta le este înțelegerea!? Această situație nu umbrește însă cu nimic meritul elevilor lui Charalambous și Pintilii. FCSB își adjudecă pocalul de aur cu trei etape înainte de final, ea fiind, matematic, câștigătoare! Preafericitul Becali poate da drumul fumului alb și să anunțe din balconul Palatului: „Habemus… campioana!”.

*A doua zi, CFR a primit vizita celor de la Sepsi. Meci făcut varză de arbitrul Marcel Bârsan, care a acordat zece cartonașe, dintre care două roșii, ambele arătate oaspeților. În ciuda faptului că echipa din Sfântu Gheorghe a jucat în nouă oameni întreaga repriză secundă și ceva minute în prima, tabela a dăinuit la scorul de 1-1 până spre sfârșitul întâlnirii. Clujenii au fost enervant de neputincioși, penibili, nereușind golul victoriei decât în minutul 96: scor final 2-1! Alde Ștefănescu au rezistat atacurilor haotice ale celor de pe Someș, cedând doar în ultimul minut al prelungirilor. „Centralul” Bârsan a părut nervos, indecis și răzbunător pe bieții jucători, pe care i-a… sancționat uneori cam degeaba! Dar, de altfel, nu-i de mirare, ăștia-s arbitrii noștri!